Rok 2006 to moment zwrotny w historii Królestwa Bhutanu. Wraz z abdykacją króla rozpoczęła się droga tego niewielkiego kraju nie tylko w stronę modernizacji, ale i tego, by stać się najmłodszą demokracją świata. Jednym z fundamentów tego ustroju są wybory powszechne, które nigdy wcześniej nie miały tu miejsca. W tym celu urzędnicy postanawiają zorganizować próbne wybory, które mają pokazać, z jak wielkim wyzwaniem będą w niedalekiej przyszłości się mierzyć.

Będzie to trudne zwłaszcza w odległych rejonach, gdzie część mieszkańców nie zna nawet swojej dokładnej daty urodzenia. To też miejsca, w których kluczową rolę odgrywa tradycja, a religia jest znacznie ważniejsza od polityki. Dla lokalnej społeczności największymi autorytetami pozostają mnisi, którzy mają swój punkt widzenia na całą sytuację. A jakby tego było mało, w ten ważny moment dla najnowszej historii kraju wplącze się też pewien amerykański kolekcjoner broni.

Nowy film twórcy nominowanej do Oscara „Lunany. Szkoły na końcu świata” (2019) Pawo Choyninga Dorjiego to zabawna i wzruszająca opowieść z kryminalnym twistem. Reżyser w tej buddyjskiej przypowieści pokazuje, że kluczem do zmian jest zrozumienie przeszłości. Tłem historii opowiedzianej w filmie są zapierające dech w piersiach Himalaje.

Nagrody i festiwale:
2024 – OSCARY – shortlista, najlepszy film międzynarodowy
2024 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tromsø – konkurs główny, nagroda specjalna Norwegian Peace Film Award
2024 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs
2024 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy we Fryburgu – konkurs główny, Nagroda publiczności
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rzymie – Nagroda Specjalna Jury
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver – Nagroda publiczności
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mumbaju – Nagroda publiczności
2023 – Illuminate Film Festival – Nagroda Director’s Choice
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Filadelfii
2023 – Telluride Film Festival
2023 – Woodstock Film Festival