Zapraszamy na kolejne spotkanie z Szoszaną i Symchą Kellerami:
Porozmawiajmy o judaizmie
14 grudnia 2022
17:00 – wykład Szoszany Keller „Czego pobożni Żydzi uczą swoje dzieci?”
18:30 – wykład Symchy Kellera „Muzyka żydowska, czyli jaka?”
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny
„Porozmawiajmy o judaizmie” to cykl spotkań z Szoszaną i Symchą Kellerami, których celem jest przekazanie podstawowych informacji na temat judaizmu. Proponujemy krótkie wystąpienia na konkretne tematy i syntetyczne ujęcie poruszanych zagadnień. Każde spotkanie będzie składało się z dwóch miniwykładów zakończonych rozmowami z publicznością. Prelegenci zaprezentują tradycję i historię oraz współczesne życie społeczności żydowskiej.
Podczas spotkania razem z Szoszaną Keller przyjrzymy się tradycyjnemu modelowi wychowania oraz edukacji dzieci z ortodoksyjnych rodzin żydowskich: Kto jest za nie odpowiedzialny? W jakim wieku się zaczyna? Jak wygląda w przypadku chłopców, a jak dziewcząt? Czy nauka ortodoksyjnego Żyda kiedykolwiek się kończy? Przedstawimy zasady edukacji w chederze, Talmud Tora, jesziwa oraz Bejt Jaakow.
Następnie Symcha Keller opowie nam o tym, czym jest żydowska muzyka. Przybliży nam historię muzyki począwszy od chóru Asaf z psalmów śpiewanych w Świątyni Jerozolimskiej i kantorów synagogalnych do regowego Matisyahu i Boba Dylana. Posłuchamy także różnych wykonawców z wielu muzycznych “żydowskich światów”.
Szoszana Keller – prawniczka i kulturoznawczyni, studentka archeologii. W ramach prowadzonej przez siebie Fundacji Kellerów zajmuje się propagowaniem kultury i tradycji żydowskiej poprzez organizowanie i udział w wykładach, warsztatach czy koncertach muzyki żydowskiej. Współpracuje m.in. z Instytutem Jana Karskiego w Kielcach, Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatrem NN w Lublinie, Shem Olam Faith & the Holocaust Institute for Education w Izraelu. Interesuje się przede wszystkim tradycją i kulturą żydowską, płcią w ujęciu społeczno-kulturowym oraz prehistorią.
Symcha Keller – ur. w 1963 roku w Łodzi. W latach 80. współzałożyciel i lider legendarnej grupy Katharsis oraz współtwórca Ośrodka Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi.
Kantor, rabin, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego, przedwojennego kantora cadyka z Radoszyc. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 roku, po powrocie do Polski, nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. W latach 1988-2018 pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi i Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
Współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. z Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich.
Pomimo pełnionych obowiązków jest nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Grał z wieloma muzykami, zawsze poszukiwał własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie czy Festiwalu Simcha we Wrocławiu. W 2017 roku nagrał podwójny album „Bramy”, a w 2019 płytę „Chojze – Widzący z Lublina” z oryginalnymi chasydzkimi pieśniami.
Współzałożyciel, wraz z żoną Szoszaną, Fundacji Kellerów zajmującej się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.