Zapraszamy na pokaz dokumentu Pawła Siczka i spotkanie z Andrejem Sannikau, białoruskim dyplomatą, działaczem opozycyjnym i kandydatem na prezydenta Białorusi w 2010 roku!

TEN RODZAJ NADZIEI

23 marca 2024, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – w kasie kina i online: bilety.bok.bialystok.pl

 

Ten rodzaj nadziei
Szwajcaria, Niemcy 2023, 83′
reż. Pawel Siczek

W latach 90. Andrei Sannikau odegrał kluczową rolę w wycofaniu broni jądrowej z Białorusi. Gdy Łukaszenka doszedł do władzy, zrezygnował ze służby w strukturach rządowych i rozpoczął walkę o demokratyczną Białoruś. Taka walka w owym czasie kosztowała życie paru innych białoruskich działaczy opozycyjnych, a jego wtrąciła na pewien czas do więzienia. Dziś, jako bezpaństwowy dyplomata, niestrudzenie stara się zainteresować zachodnich polityków swoją ojczyzną.
To nie tylko historia Andreja Sannikau, to także historia współczesnej Białorusi.

Festiwale:
Belarusian Film Festival BULBAMOVIE – 2023, Warszawa
Locarno Film Festival – 2023, Szwajcaria
DOK.fest München – 2023, Niemcy
Solothurner Filmtage, 2023, Solothurn, Szwajcaria

Paweł Siczek – urodził się w Warszawie w 1977 roku, dorastał w Libii i Szwajcarii. Studiował film dokumentalny i telewizyjny na HFF w Monachium. Od 2008 roku reżyseruje filmy dokumentalne. „Życie na emigracji ukształtowało całe moje życie. Urodziłem się w komunistycznej Polsce, spędziłem wczesne lata w Libii Kaddafiego i gdy miałem osiem lat, wyjechałem do Szwajcarii z rodzicami i rodzeństwem. Pierwszy rok spędziliśmy w domu dla uchodźców.”

Organizator: Festiwal Filmów Białoruskich BULBAMOVIE
Partner pokazu: Białostocki Ośrodek Kultury