Zapraszamy na wystawę w ramach 11. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Podniebne Obrazy Marcina Giby

wernisaż: 19 października 2022, godz. 18:30
foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
wystawa czynna do 21 listopada 2022 w godz. 14:00-20:00
kuratorzy wystawy: Nina Giba i Artur Reszko

Na cykl długoterminowy „Podniebne Obrazy” składa się kilka projektów, których wyselekcjonowana reprezentacja gości na wystawie.

Najstarszy z projektów – „Natural” portretuje polski krajobraz, w który zaingerował przemysł. Autor nie estetyzuje zachodzących zmian, ale stara się dokumentować fakt, że z połączenia tego co dzikie i ucywilizowane wyłania się jakiś nowy rodzaj kosmosu. Seria „Human on earth” opiera się na zjawisku “pareidolii” polegającym na dostrzeganiu w przypadkowych szczegółach konkretnych kształtów, najczęściej przypominających ludzką twarz. Z kolei zestaw „Minimal, animal, faces” powstaje w porze roku najtrudniejszej do latania ze względu na warunki atmosferyczne, ale za to najbardziej fotogenicznej, bowiem śnieżna zima pozwala wydobywać subtelne struktury z białego tła i znajdować monochromatyczne wzory oraz minimalistyczne formy w przyrodzie. Zaś najnowszy projekt autora poświęcony jest śląskiej hałdzie – specyficznemu ukształtowaniu powierzchni ziemi, usypywanemu z odpadów po eksploatacji kopalin.

Fotografie można zakupić przez stronę podniebneobrazy.pl

 

Marcin Giba – rocznik 79. Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Jest dyrektorem artystycznym Rybnik Foto Festivalu. Zawodowo realizuje sesje komercyjne, których efekty pozwalają budować wizerunek ludzi i firm oraz wspierają ich działania marketingowe. W fotografii fascynuje go możliwość kreacji. Od 2018 roku wykonuje Podniebne Obrazy za pomocą drona, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych, takich jak: Sony World Photography Awards, Urban Photo Awards, Chromatic Photography Awards, Fine Art Photography Awards, Tokyo International Foto Awards oraz wielu innych. Jego dronowe zdjęcia były prezentowane na wystawach m.in. w Londynie, Sydney, Paryżu i Trieście. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w 2022 roku. Mieszka na Śląsku, ale pracuje w całej Polsce.
podniebneobrazy.pl

 

Nina Giba – rocznik 81. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach. Od 2004 roku organizuje Rybnik Foto Festival. Zawodowo zajmuje się komunikacją, copywritingiem i redakcją oraz korektą tekstów. Ma na swoim koncie wiele ogólnopolskich kampanii reklamowych. Zredagowała trzy książki, z których jedna poświęcona jest fotografii. Bywa kuratorką wystaw i jurorką w konkursach fotograficznych.
festiwal.rybnik.pl

 

Artur Reszko – (ur. 1979), białostoczanin. Pracuje jako staff fotoreporter w Polskiej Agencji Prasowej. Kurator i producent wystaw. Prowadził i współtworzył Galerię 113, realizował wystawy w Galerii Arsenał. Absolwent i magistrant Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie (Czechy). Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową i informacyjną, realizuje też projekty dokumentalne.

 

fot. Marcin Giba