Zapraszamy na prezentację podróżniczą w ramach 12. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata:

Piotrek Kilian / Pirat Dyplomata: Milion chłodnych kroków przez Grenlandię

22 października 2023, godz. 11:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl

pełny program festiwalu

 

Gdy odbieramy telefon od przyjaciela z prośbą o pomoc, a w grę wchodzą marzenia, ogromna przygoda i szlak długodystansowy na największej wyspie świata zimą, to odpowiedź może być tylko jedna!

Arctic Circle Trail – jeden z najbardziej odludnych szlaków trekkingowych na świecie, bez sklepów, hotelów, zimno, i takie tam… Polacy przeszli go jako jedyni pieszo zimą w dwie strony i o tym będzie to spotkanie.

Co nas spotkało za kołem podbiegunowym? Jak przetrwać arktyczną zimę? A to wszystko niskobudżetowo, z buta, ciągnąc sanki dla wędkarzy! Mimo klimatu, gorąco zapraszamy do wspólnej wędrówki!

Cała naprzód! Ahoj, przygodo!

 

Piotrek Kilian “Pirat Dyplomata” – góral z Beskidów (Istebna), który przypadkiem został piratem z Karaibów. Swoje podróże zaczął od kupienia biletu na Jamajkę. Rok później przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę po czym kontynuował swoją przygodę na Morzu Karaibskim, by po kilku miesiącach tam powrócić i rozpętać niezły Meksyk!

Nie straszne są mu także długodystansowe szlaki górskie i nietypowe wyzwania z nimi związane: przez ostatnie kilkanaście miesięcy przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe w Polsce, z czego GSB za 8,60 zł, GSS charytatywnie w czapce Świętego Mikołaja, a także dokonał pierwszego i jedynego zimowego przejścia tam i z powrotem (900 km) Niebieskiego Szlaku Granicznego uznawanego za najdzikszy szlak w Polsce. W międzyczasie przeszedł też INT – Izraelski Szlak Narodowy oraz Tour du Mont Blanc.

Z wykształcenia specjalista od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, ale jak sam twierdzi: pościgi i wybuchy go nudzą, dlatego woli pisać i podróżować. Robi to w swoim stylu: z adrenaliną i niskobudżetowo odwiedził przez ostatnie 4 lata ponad 30 państw. Jest też dyrektorem Beskidzkiego Festiwalu Podróżników oraz współzałożycielem stowarzyszeń: Główny Szlak Beskidzki i Instytutu Śląska Cieszyńskiego.