Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film oraz spotkanie z krytykiem literackim Waldemarem Smaszczem

Ósmy dzień tygodnia

21 kwietnia 2024, godz. 15:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 20 zł w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl
pokaz z okazji 90. rocznicy urodzin pisarza Marka Hłaski


Ósmy dzień tygodnia

Koniec lat 50. Piotr i Agnieszka kochają się, jednak nie mają miejsca, w którym mogliby być sami. On bez mieszkania, ona — kątem u rodziców z bratem alkoholikiem i sublokatorem. Piotr szuka dla nich jakiegoś lokum, lecz kolejne niepowodzenia załamują Agnieszkę. Czy los się do nich uśmiechnie?

Ósmy dzień tygodnia to „półkownik” rekordzista — na swoją premierę film Aleksandra Forda czekał 25 lat. Podobno zakaz cenzorski w 1958 spowodowała negatywna reakcja samego Władysława Gomułki niezadowolonego z tego, jak na ekranie ukazana została ówczesna rzeczywistość. Zrealizowany przez jednego z najbardziej cenionych reżyserów (również przez PRL-owską władzę), był adaptacją wydanej w 1954 roku powieści Marka Hłaski — gwiazdy młodej polskiej literatury. Pisarz podjął się także roli współscenarzysty filmu, zaś w postać Piotra wcielił się bardzo popularny już wówczas Zbigniew Cybulski.  Agnieszkę zagrała niemiecka aktorka Sonia Ziemann, która na planie poznała Hłaskę — swojego drugiego męża. Film był koprodukcją z zachodnioniemiecką firmą CCC-Film.