Zapraszamy na uroczystość upamiętniającą tragiczne wydarzenia z 1943 roku!

Odsłonięcie tablic upamiętniających bramy białostockiego getta

26 lipca 2024, godz. 18:00
ul. Fabryczna (skrzyżowanie z Placem Wyzwolenia)
wstęp wolny

Białostockie getto zostało utworzone 26 lipca 1941 roku przez niemieckich okupantów. Na obszarze wyznaczonym mniej więcej przez dzisiejsze ulice Lipową, Sienkiewicza, Towarową i Poleską zamknięto ok. 40 tysięcy osób żydowskiego pochodzenia. Główne bramy do getta znajdowały się przy ulicach Malmeda (wtedy Kupieckiej) i Jurowieckiej. Zamknięci w getcie ludzie byli zmuszani przede wszystkim do pracy na rzeczy władz okupacyjnych.

W 1943 roku Niemcy postanowili zlikwidować getto. Podczas akcji likwidacyjnej, w dniach 15-16 sierpnia wybuchło powstanie, które zostało brutalnie stłumione. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła we wrześniu. Jego mieszkańcy zostali wywiezieni do różnych obozów zagłady, głównie do Treblinki. Szacuje się, że z 40 tysięcy osób przeżyło niecałe 300.

Chcąc upamiętnić te tragiczne wydarzenia i uczcić pamięć ich ofiar, odsłonimy tablice pamiątkowe w miejscach, w których znajdowały się dwie bramy getta – przy ul. Fabrycznej oraz ul. Czystej.

Program uroczystości:

  • odsłonięcie tablicy przy ul. Fabrycznej
  • spacer historyczny prowadzony przez Andrzeja Tarasewicza
  • odsłonięcie tablicy przy ul. Czystej, przy skwerze Felicji Raszkin-Nowak
  • zwiedzanie kuratorskie wystawy „Powstanka z getta białostockiego. Nieznany projekt Ludmiły Stehnovej” w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24A