Zapraszamy na spotkanie autorskie z Jakubem Gałęziowskim wokół książki

Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny

20 września 2024, godz. 18:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

prowadzenie spotkania: Aneta Prymaka-Oniszk
podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki

Książka Jakuba Gałęziowskiego dotyczy przede wszystkim dzieci urodzonych z powodu wojny, wojennej przemocy seksualnej, tuż powojennych aborcji i samodzielnego macierzyństwa. Tematy te wciąż są białymi plamami w polskiej historiografii i szerzej – w narracji o II wojnie światowej i jej społecznych konsekwencjach.

Dzieci urodzone z powodu wojny (children born of war, CBOW) czy, jak same o sobie mówią, „dzieci wojny”, są owocem relacji okupantów z kobietami z podbitych narodów, zarówno związków dobrowolnych, jak i gwałtów. Przez lata tożsamość i pochodzenie takiego potomstwa były ukrywane nie tylko przez matki i rodziny zastępcze, ale i polski system. Jakub Gałęziowski sięga do archiwów i relacji historycznych, rozmawia też z CBOW, by odtworzyć ich biografie oraz miejsce w społeczeństwie. Po 1989 roku kolejne przemilczane tematy i grupy społeczne wychodzą z cienia. Może nadeszła kolej na coming outy polskich CBOW i ich rodzin.

Książka Jakuba Gałęziowskiego Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny została laureatką Nagrody Historycznej Polityki 2023 w kategorii “Debiuty w pracach naukowych i popularnonaukowych”!

 

dr Jakub Gałęziowski – pracownik Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce na Uniwersytecie Warszawskim. Przez szereg lat nagrywał wywiady w ramach projektów dokumentacyjnych w Fundacji Ośrodka KARTA; ostatnio realizował badania dotyczące polskich dzieci urodzonych z powodu wojny w ramach międzynarodowego projektu Children Born of War – Past, Present and Future (https://www.chibow.org/); autor książki Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny [Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2022] oraz artykułów naukowych; jest również członkiem redakcji WRHM-u. W historii mówionej najbardziej lubi “ludzkie momenty”, które wydarzają się w trakcie rozmów z często wcześniej zupełnie nieznanymi osobami oraz to, że nie da się tych spotkań “zaprogramować”, one zawsze są zaskakujące i niepowtarzalne.