Razem z Najlepszymi z Najgorszych zapraszamy na cudownie sztuczny i plastikowy klejnot kina klasy B!

Najlepsze z Najgorszych: MŁODY COREY GOREY

18 maja 2023, godz. 20:30
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 22 zł / w kasie kina, 20 zł / online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Prelekcja przed filmem: Piotr Doliński

Krwawa satyra na wszystko i wszystkich.

‪Corey nie ma lekko. Ojca stracił w wypadku samochodowym, z którego sam wyszedł z ‪blizną przecinającą twarz. Macocha i przyrodni brat zrobili sobie z niego popychadło, biją go z byle okazji, choćby dlatego, że nie mogą znaleźć pilota od ‪telewizora. Corey jest samotny, zakompleksiony i zahukany. Ale nie współczujcie mu jeszcze, ‪bo nie ma potrzeby. Pod tym niewinnym, nieco udręczonym chłopięcym uśmiechem kryje się podglądacz i sprytny zabójca. Kiedy przyrodni brat buchnie mu bilety na koncert Ozzy’ego Osbourne’a Corey, główny bohater tego niskobudżetowego ‪horroru straci cierpliwość. Tak, jak robią to zwykle maniacy tanich slasherów: wpadnie w morderczy szał i każdy kto stanie na drodze do jego marzeń zginie ‪makabryczną śmiercią. Mielenie ofiar ręczną maszynką do mięsa, upychanie ich w domowej zamrażarce i przywiązanie macochy do sofy: to akurat najmniej kontrowersyjne pomysły Coreya. Najbardziej ryzykowne będzie ‪zakochanie się w Jackie, prawdziwym czarnym charakterze tej opowieści, fance glam rocka, ‪szybkich pieniędzy i misternych manipulacji.

MŁODY COREY GOREY/LITTLE COREY GOREY
USA, 1993, 90′
reż. Bill Morroni

„Młody Corey Gorey” to klejnot kina klasy B, cudownie sztuczny i plastikowy jak te cacka, które można ‪wylosować w automatach na stacjach benzynowych. Film nakręcono pod koniec lat 80., ale premierę miał dopiero w 1993 r. Nie gra tam nikt, kogo byście znali, ale kiedy raz zobaczycie Todda ‪Fortune (tytułowy Corey), wyjaśniającego dlaczego włożył brata do zamrażarki (“Nie chciałem, żeby się ‪popsuł”) to zapamiętacie go na długo. A jeśli “Młody Corey Gorey” skojarzy się komuś z filmami Johna Watersa to nic dziwnego. Choć ‪nie robi tego wprost, też śmieje się z amerykańskiego stylu życia i również obraża wszystkich, ‪których można obrazić. Od pierwszych scen, kiedy przyssana do ekranu telewizora macocha Coreya wpada w szał ubrana w brudną podomkę, wiadomo już, że film nie ‪powinien być traktowany poważnie. Także efekty specjalne i krwawe sceny nie wzbudzają grozy a raczej uśmiech na twarzy. Jednak  twórcom „Młody Corey Gorey” należy się szacunek za pomysłowość. Przy ‪śmiesznym budżecie udało im się nakręcić całkiem przyzwoity slasher z przewrotnym ‪zakończeniem i kilkoma naprawdę niezłymi dialogami.

„Młody Corey Gorey” to pierwszy film Billa Morroniego, reżyser pracuje aktualnie nad swoim piątym dziełem. Dorobek może ‪niewielki i nieznany, ale będziemy w 2023 roku oglądać jego debiut w polskich kinach, a nie jest to coś, ‪co może o sobie powiedzieć wielu reżyserów kina klasy B.

CZYM SĄ NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH?
To pokazy różnorodnego kina klasy B, od starych, amerykańskich filmów s-f z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami.
Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej, które prezentowane są na przeglądzie. Filmy Najlepsze z Najgorszych rozbudzają wśród widzów miłość do kina klasy B od 2015 roku. Dotychczas odbyło się ponad 200 seansów i wydarzeń w ramach przeglądu.
Więcej: www.najlepszeznajgorszych.pl