Stowarzyszenie Kin Studyjnych wraz ze Studio Munka zaprasza na projekcje polskich filmów krótkometrażowych! Podczas wyjątkowych seansów TYLKO W KINACH STUDYJNYCH będzie można obejrzeć trzy krótkometrażowe filmy zdolnych debiutantów: „Followers. Odpalaj Lajwa”, „Victoria” oraz „Wróbel”.

Zauroczy Was Katarzyna Figura w roli Amelii szukającej sensualnych wrażeń, Piotr Cyrwus jako niespełniony rycerz, Ignacy Liss bezwzględny niczym bohater kina noir oraz Marta Ścisłowicz, Katarzyna Herman i Bartosz Obuchowicz. Znana i ceniona obsada, humor jak z filmów Allena przeplatany emocjonalnym rollercoasterem!

Najlepsze Krótkie Metraże 2022 vol. 1

22 marca 2023, godz. 18:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 18 zł w kasie, 16 zł online: https://bilety.bok.bialystok.pl/


W programie:

VICTORIA
Polska 2022, 28′
reż. Karolina Porcari
obsada: Katarzyna Figura, Piotr Cyrwus, Małgorzata Bogdańska

Historia kobiety, która przypadkiem, po pięćdziesiątce, zaczyna odkrywać swoją seksualność…

Opowieść o Amelii (Katarzyna Figura) – atrakcyjnej kobiecie w średnim wieku, która od lat żyje w małżeństwie z rekonstruktorem średniowiecznych bitew (Piotr Cyrwus). Związek dawno już popadł w rutynę… Pięćdziesięciolatka nie jest świadoma własnych pragnień i potrzeb. To, co przez całe życie pozostawało uśpione, zacznie budzić się wraz ze znalezieniem tajemniczej przesyłki pod drzwiami mieszkania… Przesyłki, która trafić miała w ręce “wyzwolonej” sąsiadki Wioli (Małgorzata Bogdańska).

Obraz miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie uhonorowano go Srebrnym Smokiem dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Film Karoliny Porcari ma na koncie również Nagrodę im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Konkursu Młodego Kina oraz Nagrodę firmy “dr Irena Eris” za “najodważniejsze spojrzenie” 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Victoria” zdobyła także Grand Prix Konkursu Filmowa Młoda Polska 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Ponadto film Karoliny Porcari nominowany był do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy scenariusz”.
Film powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

Karolina Porcari – mająca włosko-polskie korzenie aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, scenarzystka i reżyserka. Absolwentka Wydziału Aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz kursu “Studio Prób” w warszawskiej Szkole Wajdy.

 

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA
Polska 2022, 29′
reż. Jakub Radej
obsada: Ignacy Liss , Adam Borysowicz, Wiktoria Kruszczyńska, Maja Wolska, Katarzyna Herman, Zofia Świątkiewicz, Wiktoria Supryn, Sławomir Grzymkowski, Jan Mela, Marta Ścisłowicz

Opowieść o dwójce licealistów, którzy chcą wykorzystać szkolną uroczystość do zdobycia internetowej sławy…

W Europejskim Liceum Społecznym rozpoczyna się rok szkolny. Będzie wyjątkowo, ponieważ ma przyjechać noblistka Olga Tokarczuk. Będzie wyjątkowo, bo licealista Adam i jego kolega z internetu mają szczególny plan na transmisję online.

Obraz miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie polskim. Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Followers. Odpalaj lajwa” uhonorowany został Nagrodą Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina. Film otrzymał także dwie nominacje do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Aktor” za kreacje Adama Borysowicza i Ignacego Lissa.

Film powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

Jakub Radej – urodzony w 1991 roku reżyser i scenarzysta krótkich form fabularnych, dokumentalnych, telewizyjnych i wideoklipów. Studiował w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach i Szkole Wajdy. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. za najlepszy dokument w Clermont-Ferrand 2018 czy za najlepszy dokument oraz najlepszą fabułę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 2017 i 2018 roku.

 

WRÓBEL
Polska 2022, 24’min.
reż. Marcin Janos Krawczyk
obsada: Zuzanna Wierzbińska, Dariusz Toczek, Bartosz Obuchowicz, Robert Wrzosek

Historia drobnego pijaczka, który pewnego dnia otrzymuje propozycję zagrania w filmie…

Jaśliska, wieś na Podkarpaciu. Wróbel, mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną i dwunastoletnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości, i propozycja zagrania epizodu w filmie stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny. Czy spotkanie z filmowcami odmieni jego dotychczasowe życie?

Film miał światową premierę w Konkursie Młodego Kina 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jesienią 2022 roku rywalizował również o nagrody w Konkursie Filmów Krótkich 9. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie.

Film powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

Marcin Janos Krawczyk – aktor, reżyser, scenarzysta, producent. Urodzony w 1978 roku. Członek SFP. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz PWST we Wrocławiu. Po szkole teatralnej pracę rozpoczął w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Reżyser filmów dokumentalnych „Rendez-vous”, „Sześć tygodni”, „Matka 24h” oraz „Ziemia bezdomnych”, prezentowanych i nagradzanych na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na MFF w Berlinie, Międzynarodowym Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie i Kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Dokumentów Hot Docs.