Przed premierą najnowszego filmu Ariego Astera “Bo się boi” zapraszamy na specjalny pokaz reżyserskiej wersji poprzedniego dzieła tego twórcy!

MIDSOMMAR. W BIAŁY DZIEŃ

13 kwietnia 2023, godz. 19:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 22 zł w kasie kina, 18 zł online: bilety.bok.bialystok.pl

Midsommar. W biały dzień – wersja reżyserska
USA 2019, 163′
reż. Ari Aster
obsada: Florence Pugh, Will Poulter, Jack Reynor

Ari Aster, jeden z najciekawszych autorów młodego pokolenia, przedstawia reżyserską odsłonę mrocznej baśni „Midsommar. W biały dzień”. W rozszerzonej o dodatkowe sceny wersji filmu twórca skupia się na analizie rozpadającego się związku Dani i Christiana oraz rytuałach praktykowanych w sielskiej szwedzkiej osadzie.

Dani (Florence Pugh) i Christian (Jack Reynor) to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku i rozważają rozstanie. Niespodziewana rodzinna tragedia zbliża ich jednak do siebie, a pogrążona w żałobie Dani postanawia dołączyć do Christiana i jego przyjaciół, aby wziąć udział w wakacyjnej wyprawie na północ Skandynawii. Tam, w odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Wyprawa na dziewięciodniowy festiwal z początku wygląda na beztroską wycieczkę do krainy, w której nigdy nie zachodzi słońce. Jednak celebrowane w sielskiej scenerii obrzędy z czasem przybierają nieoczekiwany, coraz dziwniejszy obrót.

Reżyser i scenarzysta Ari Aster określany jest często jako wizjoner współczesnego kina i jeden z najciekawszych młodych twórców. Ukończył American Film Institute Conservatory. Zadebiutował w 2018 roku filmem „Dziedzictwo. Hereditary” z Toni Collette w roli głównej. Film zdobył ponad 40 nagród i 80 nominacji na światowych festiwalach.
„Dziedzictwo. Hereditary” stało się najbardziej kasową produkcją studia A24. Przy budżecie 9 milionów dolarów, film zarobił na świecie prawie 80 milionów.
„Midsommar. W biały dzień” to drugi pełnometrażowy film Ariego Astera. Tym razem stworzył on mroczną baśń, rozgrywającą się w biały dzień. W rolach głównych pojawiły się gwiazdy młodego pokolenia: Florence Pugh („Lady M.”, „Pasażer”), Will Poulter („Czarne lustro: Bandersnatch”, „Więzień labiryntu”) oraz Jack Reynor („Transformers: Wiek zagłady”, „Makbet”).