Zapraszamy na spacer poświęcony Alicji Szataginowej!

Melodia zapisana we wspomnieniach

prowadzenie: Iwona Zinkiewicz i Joanna Radziszewska

31 sierpnia 2024, godz. 10:00
zbiórka: ul. Parkowa 6
udział bezpłatny

Pochodząca z Białegostoku Alicja Szataginowa była córką fabrykanta Huberta Willego, jednego z budowniczych fabryki Beckera (dzisiejsza Galeria Alfa). Całe swoje dorosłe życie poświeciła nauczaniu gry na fortepianie młodych pokoleń białostoczan. Uczyła najpierw prywatnie w domu, później w Prywatnym Instytucie Muzycznym Sióstr Frankiewicz mieszczącym się przy ul. Sienkiewicza 14 (w miejscu dzisiejszej Akademii Teatralnej). Instytut nie przerwał nauczania nawet w czasie II wojny światowej (nauka odbywała się wtedy nielegalnie). Po wojnie Instytut przekształcono w Państwową Szkołę Muzyczną (obecnie Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego), gdzie pracowała do emerytury.

Podczas spaceru przewodniczki Iwona Zinkiewicz i Joanna Radziszewska przybliżą bogatą historię Alicji Szataginowej i jej rodziny oraz wskażą w jaki sposób te losy splatają się z historią Białegostoku.

Spacer zakończymy kuratorskim oprowadzaniem po wystawie „Melodia z dźwięków i wspomnień. Mikrohistoria Alicji Szataginowej” w Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19).

Iwona Zinkiewicz – z zawodu leśnik, pracuje w Arboretum w Kopnej Górze. Przewodniczka terenowa po województwie podlaskim i miłośniczka lokalnej historii. Autorka książek “Szastały i Styki. Mój pierwszy świat” (2024) oraz „Zagubiona perła i dwa światy” (2019). Na koncie ma także kilka artykułów, II miejsce w konkursie dotyczącym bieżeństwa „Jestem bo wrócili” (2015), III miejsce w ogólnopolskim konkursie krasomówczym przewodników w Pszczynie (2017), udział w spektaklu „Bieżenki” (2018). Wykonywane przez nią amatorsko zdjęcia doczekały się pokazów na wystawach „OrthPhoto”. Jej główne zainteresowania to świat roślin, podróże oraz historia regionu

Joanna Radziszewska – przewodnik PTTK po województwie podlaskim od 13 lat. Pasjonatka historii i kultury regionu. Autorka spacerów tematycznych po Białymstoku: „Śladami słynnych białostoczanek”. „Śladami Stanisława Bukowskiego”. Autorka spaceru inscenizowanego pt. „Śladami Nory Ney”. Brała czynny udział w “Wolontariacie dla kultury”, szkoleniach i wykładach o tematyce kulturowej Podlasia. Jest autorką gry miejskiej „Bialystok. Majn Hejm” oraz spaceru “Opowieści z Białostoczku” w ramach “Wschodu Kultury”. Współpracowała z Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy projekcie Mediateka CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu