W ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zapraszamy na wernisaż wystawy i spotkanie z autorem

Mariusz Forecki: KURZ

7 grudnia 2022
godz. 18:30 – wernisaż / foyer Forum
godz. 19:00 – spotkanie / Klub Fama
ul. Legionowa 5, wstęp wolny

Najnowsze wydawnictwo Mariusza Foreckiego podsumowuje wieloletnią pracę dokumentalną, jaką fotograf wykonywał w krajach ZSRR przed, w trakcie i po jego rozpadzie. Wystawa, którą prezentujemy w ramach ŻUBROFFKI, jest wyjątkowym wyborem z kilkuset fotografii znajdujących się w książce.
Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z autorem, podczas którego można będzie się przekonać, czy fotografia trafnie przepowiedziała narodziny nowego imperium.

Książka ukazuje się zaledwie kilka miesięcy po ataku Rosji na Ukrainę, który zamienił się w regularną wojnę ze wszystkimi jej okrutnymi elementami: chaotycznym, brutalnym bombardowaniem miast, używaniem zakazanej broni, torturowaniem i zabijaniem cywilów, gwałtami, grabieżą i największym kryzysem uchodźczym od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.
Zebrałem fotografie z wielu moich podróży po byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – w końcowym stadium jego istnienia i w czasie kształtowania się nowego ładu społeczno-politycznego. Obserwowałem, jak byłe republiki, wchodzące wcześniej w skład ZSRR, odzyskiwały niepodległość. Widziałem narodziny nowych państw, walkę o tożsamość, powroty wysiedlonych narodów i wyjazdy w poszukiwaniu lepszego życia. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, że jestem świadkiem wydarzeń, które okazały się symbolami rozpadu państwa, zbudowanego na tyranii i niewyobrażalnym cierpieniu ludzi. Z kurzu, powstałego po tym upadku, wyłonił się obraz nowego imperium, które za pomocą brutalnej propagandy i nowoczesnej socjotechniki, przekształciło się – pod pozorami demokracji – w imperium zła, zagrażające światu opartemu na ideach humanizmu i prawie człowieka do wolności i szczęścia.

Mariusz Forecki, lipiec 2022

Mariusz Forecki (1962) – dokumentalista i autor książek. Od wielu lat fotografuje człowieka uwikłanego w procesy społeczno-polityczne. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie, współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE.
(www.forecki.pl)

Książka KURZ powstała dzięki wsparciu Miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Izy i Mariusza Stolarskich. Wydawca: X.Print – Fundacja Pix.House / www.pix.house