galeria6ram to dobrze znana widzom Kina Forum przestrzeń. To tam mieliście okazję oglądać wystawę plakatów stworzonych przez wybitnego grafika – Andrzeja Klimowskiego do filmów Jima Jarmuscha, które prezentowaliśmy w ramach przeglądu 7xJarmusch. W tych samych sześciu ramach zawisła również specjalna seria plakatów towarzysząca przeglądowi Wong Kar Wai 4K. Podążając za naturalnym potencjałem wystawienniczym wspomnianych sześciu ram postanowiliśmy zaprosić Was do spotkania z twórczością młodych artystów i artystek związanych z naszym regionem.

Tej wiosny galeria6ram przywita Was barwnymi ilustracjami Marii Jackowskiej – absolwentki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu,  aktualnie studentki  Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

wernisaż: 9 maja 2024, godz. 19:45
Foyer Kina Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Prezentowane ilustracje są fragmentem pracy dyplomowej stanowiącej próbę graficznej interpretacji haseł z autorskiego słownika Johna Koeniga pt. „The Dictionary of Obscure Sorrows”,  którego twórca w poetycki sposób usiłuje nazwać i zinterpretować ulotne stany emocjonalne, nienazwane dotychczas, choć doświadczane przez nas wszystkich.

 

Od autorki:

Jestem projektantką, ilustratorką, artystką. Nie przez przypadek wymieniam te kategorie twórczości w takiej kolejności. Podchodzę do ilustracji i sztuki z myśleniem projektowym – lubię mieć konkretny „problem graficzny” do rozwiązania na kartce. Spełniam się biorąc na warsztat wizualny złożone, często trudne do uchwycenia emocjonalno-psychologiczne tematy i wyciągając z nich esencję w graficznej interpretacji. To właśnie dlatego ilustrowanie opisów nienazwanych dotąd uczuć ze słownika „The Dictionary of Obscure Sorrows” Johna Koeniga, którym jestem zafascynowana już od lat, było dla mnie świetnym wyzwaniem łączącym w sobie te dwie dziedziny. Posługuję się tutaj językiem symboli wyrażonych w uproszczonych, zgeometryzowanych kształtach i płaskich plamach barwnych.

Choć ilustracje składające się na ten projekt powstały po to, by działać w symbiozie z tekstami – ich odbiór bez kontekstu literackiego otwiera przestrzeń dla własnej interpretacji i podróży w osobisty krajobraz emocjonalny.