W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Sztuki i wystawę

Marek Dolecki: Uważne spojrzenie

wernisaż: 24 sierpnia 2023, godz. 17:00
Foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Wystawa czynna do 16 października 2023

 

Uważne spojrzenie
Podlasie oczami Marka Doleckiego

Rozlewiska rzek, krowy na pastwiskach, ławeczki przy drogach, oczy pamiętające dawno minione czasy… Takie obrazy zrosły się z wyobrażeniem Podlasia i są już chyba nieodłączną częścią mitu o tej krainie.
Spojrzenie Marka Doleckiego sięgało znacznie dalej niż tematy, jakie realizował jako reporter, choć i w nich widać niebywałą spostrzegawczość, zmysł i wrażliwość, szczególnie ukierunkowaną na drugiego człowieka. Fotograf, wspomagany obiektywem aparatu, kierował wzrok na zanikającą tkankę miejsca, wsłuchiwał się w ostatnie tchnienia dawnego świata, czujnie obserwując zarazem wszystko to, co nowe: zmiany urbanistyczne, kulturowe czy pokoleniowe, które zaczynały kształtować przyszłość, w jakiej obecnie żyjemy.
Zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy na przełom lat 80. i 90. XX wieku. Wielu osobom ten czas może już uleciał z pamięci, część z nas go wcale nie doświadczyła, na szczęście został “zatrzymany” na fotografiach, będących wycinkiem podróży, jakie Marek Dolecki odbył po podlaskiej krainie. Tej mitycznej i tej całkowicie przyziemnej.

Marek Dolecki (1943-2015) – fotografował od 1972 roku, a od 1974 także uczył fotografii. W latach 1977–1987 był aktywnym członkiem Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Należał też do Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1988 roku, jako fotoreporter prasowy, współpracował z gazetami regionalnymi i ogólnopolskimi. Był nauczycielem w Policealnym Studium Fotografii w Białymstoku. W 1989 roku, w uznaniu osiągnięć fotograficznych został uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP), nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP.