Zapraszamy na spotkanie o kulturze łemkowskiej
Łemkowie – opowieść w skrawkach
26 kwietnia 2025, godz. 13:00-16:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny
prowadzenie: Daniel Choroszczak, Oksana Graban-Lichtańska
Dlaczego mowa o skrawkach? Nie da się wyczerpująco przedstawić narodu w czasie jednego spotkania, ale można podzielić się opowieścią, która ukaże barwny wachlarz znaczeń, składających się na pojęcie “łemkowska kultura”.
Prowadzący o sobie piszą tak: Kim jesteśmy? Łemkinią i Łemkiem. Takimi samymi ludźmi jak Ty, jesteśmy obywatelami Polski, to tu od stuleci żyli też nasi dziadkowie. Wychowaliśmy się w łemkowskich rodzinach, w których przekazano nam wartości kulturowe, mamy swój język, tradycje i religię. Z radością spotkamy się z Tobą i podzielimy cząstką naszej kultury.
Łemkowie – opowieść w skrawkach to trzygodzinne spotkanie w trzech blokach tematycznych.
1. Łemkowie wczoraj i dziś
Kim są Łemkowie? Opowiemy o nich w kontekście kulturowym, historycznym i społecznym. Będzie to opowieść wielowymiarowa, o tym, co materialne i duchowe. Podążymy ścieżkami Łemkowszczyzny, zagościmy w łemkowskich gospodarstwach, zajrzymy do wnętrza cerkwi. Poznasz historie oddalone w czasie i te, które pisze dzisiejszy świat.
2. Żywa lekcja języka łemkowskiego
Jesteśmy przekonani, że poznając nowy język, można wyjrzeć przez okno innego świata, a mówiąc w tym języku, otwiera się nowe drzwi. Na lekcji łemkowskiego lekko je uchylimy i pomożemy przestąpić próg do łemkowskiego świata. Otrzymasz od nas materiały edukacyjne, poznasz łemkowski alfabet i nauczysz podstawowych wyrażeń.
3. Trochę śpiewu, trochę tańca!
Zaśpiewamy razem? Zatańczymy? A może jedno i drugie! Będziesz mieć szansę osobistego doświadczenia łemkowskiej kultury i zatrzymania jej skrawka dla siebie. Nauczysz się łemkowskiej pieśni, a jeśli zechcesz, możesz spróbować swoich sił na parkiecie – pokażemy podstawowe kroki jednego z łemkowskich tańców ludowych. Będzie to też świetna okazja, by przyjrzeć się elementom tradycyjnego ubioru Łemków.
O prowadzących:
Daniel Horoszczak – filolog, pracownik sektora kultury, działacz społeczny i dziennikarz, od 20 lat związany z Łemkowskim Zespołem Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa, miłośnik teatru i muzyki tradycyjnej.
Oksana Graban-Lichtańska – filolożka, działaczka, literatka, tłumaczka, dziennikarka, lektorka głosowa, autorka publikacji edukacyjnych, bajek i piosenek dla dzieci po łemkowsku.