W ramach cyklu Klasyka Kina zapraszamy na obsypane nagrodami (w tym Oscarem za najlepsze zdjęcia dla Svena Nykvista) i wyróżnione w Cannes dzieło Ingmara Bergmana!

SZEPTY I KRZYKI

28 lutego 2024, godz. 19:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł – normalny (w kasie kina i online: bilety.bok.bialystok.pl), 18 zł – specjalny “rodzinny” (min. 3 osoby) w kasie kina

Prelekcja i moderowanie dyskusji po filmie: Piotr Zdybał

 

Szepty i krzyki
Szwecja 1972, 91′
reż. Ingmar Bergman
obsada: Liv Ullmann, Harriet Andersson, Ingrid Thulin, Kari Sylwan, Erland Josephson

W wielkim pustym domu spotykają się trzy siostry, kobiety mimo pokrewieństwa zupełnie sobie obce, oddzielone od siebie murem obojętności i konwenansu. Do spotkania dochodzi, gdyż jedna z nich, Agnes, w potwornych bólach umiera na raka, a obyczaj nakazuje być z umierającą. Jednak nawet w takiej chwili siostry nie są w stanie przezwyciężyć obcości.
Dla Agnes obecność sióstr jest dodatkową torturą, przynosi świadomość przejmującej samotności.

“Szepty i krzyki” to film niezwykle mocno oddziałujący na zmysły widza. Jak w ekspresjonistycznym malarstwie Edvarda Muncha grają tu kontrastowe barwy: wszechobecna czerwień tła z bielą i czernią ludzkich postaci. Wrzask i rzężenie Agnes przerywane są szeptami rozmów, przejmująca cisza – bezlitosnym tykaniem zegarów.

Piotr Zdybał – historyk sztuki, doktorant w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zajmuje się sztuką i szeroko rozumianą kulturą wizualną XX wieku, przede wszystkim historią i teorią fotografii. Kurator międzynarodowych wystaw (min. „Varšava modernistická” w Instytucie Polskim w Pradze, 2013; „Český Papež” w MeetFactory w Pradze, 2014) oraz wielu projektów filmowo-artystycznych (m.in. kameralny festiwal „Czeski Sen” w Krakowie, 2014-2015; „Kino na dachu MCK” w Krakowie, 2014; Polański Nieznany 71-72 w Krakowie, 2016; kino plenerowe Mistrzowie Sztuki Nowoczesnej w Samo Ż w Krakowie, 2016).