W ramach cyklu Klasyka Kina, w 30. rocznicę powstania, zapraszamy na pokaz w pełni zremasterowanej wersji 4K filmu SIEDEM, który stał się przepustką Davida Finchera do pierwszej ligi Hollywood! Kreacje Morgana Freemana i Brada Pitta to absolutna legenda thrillera psychologicznego, a mrożący krew w żyłach finał filmu do dziś spędza sen z powiek kinomanom na całym świecie.
KLASYKA KINA: SIEDEM
19 marca 2025, godz. 19:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł – normalny, 18 zł – specjalny “rodzinny” (min. 3 osoby) – w kasie kina i online: bilety.bok.bialystok.pl
🎤 prelekcja przed filmem + moderacja dyskusji: Karol Szafraniec
Brad Pitt i Morgan Freeman w legendarnym thrillerze psychologicznym jako detektywi tropiący Johna Doe, seryjnego mordercę, który wybiera swe ofiary według siedmiu grzechów głównych. Dokładnie, metodycznie i z groteskowym wręcz artyzmem, zabójca zaplanował każde morderstwo w najdrobniejszych szczegółach. W miarę, jak śledztwo posuwa się naprzód, John Doe cierpliwie czeka na finałową konfrontację, zdecydowany doprowadzić swe mordercze arcydzieło do końca.
Siedem | Se7en reż. David Fincher, USA, 127′
obsada: Morgan Freeman, Brad Pitt, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey
Kultowy film Davida Finchera to thriller o wymiarze moralitetu, wyjątkowo mroczna opowieść o grzechu i braku odkupienia. Odchodzący na emeryturę stary policyjny wyga William Somerset ma przekazać swoje obowiązki młodemu detektywowi Davidovi Millsowi. Różni ich wszystko: spokój, rozsądek, zmęczenie życiem i zawodem Somerseta kontrastuje z energią, porywczością i młodzieńczym optymizmem Millsa. Współpraca nie układa się więc najlepiej, ale niestety jest konieczna. Miastem wstrząsa seria okrutnych zabójstw. Pierwszą ofiarą jest otyły mężczyzna, który zmarł z przejedzenia. Następnego dnia ginie znany z chciwości prawnik. Wygląda na to, że morderca wybiera sobie na ofiary ludzi, którzy popełnili jeden z siedmiu grzechów głównych i w wyrafinowany, perfekcyjnie przygotowany sposób przeprowadza ich egzekucję. Pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, obżarstwo, lenistwo, gniew. Siedem niewybaczalnych występków i siedem dni, w ciągu których samozwańczy „boży wysłannik” zamierza wprowadzić w życie swój obłąkańczy plan naprawy świata…
Karol Szafraniec
Kulturoznawca-filmoznawca, działający pomiędzy Warszawą i Nowym Sączem edukator filmowy, prelegent, kurator multidyscyplinarnych projektów kulturalnych. Magisterkę pisał o twórczości Davida Lyncha. W 2011 zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych, w 2017 był nominowany do nagrody PISF za autorski lokalny program edukacji filmowej. Jest współautorem książki edukacyjnej „Elementarz polskiej kultury”, należy do Zespołu Edukatorów Filmowych, gdzie opiniuje filmy pod kątem przydatności dla młodych osób. Selekcjoner międzynarodowego konkursu festiwalu „Animator” w Poznaniu. Bardzo lubi przybliżać polską kulturę publiczności międzynarodowej (m.in. w ramach projektów w Czechach lub Korei Południowej). Poza kinem interesuje się muzyką (klasyczną i popularną), sztukami wizualnymi, grami wideo i niedookreślonymi przestrzeniami pomiędzy tymi dziedzinami. Choć głównie mówi, czasami też pisze – o kinie i kulturze (m.in. „Więź”, „Contemporary Lynx”). Szef DKF KOT w Nowym Sączu. Prowadzi podcast „Audio/wizualny”.