W ramach Klasyki Kina zapraszamy na pokaz legendarnego awangardowego projektu Mana Raya z muzyką SQÜRL, zespołu tworzonego przez Jima Jarmuscha i Cartera Logana!
KLASYKA KINA: RETURN TO REASON
22 maja 2024, godz. 19:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 20 zł / normalny, 18 zł / specjalny bilet “rodzinny” (min. 3 osoby) – w kasie kina i online: https://bilety.bok.bialystok.pl/
Prelekcja i moderowanie dyskusji po filmie: Sebastian Smoliński
Return to Reason
Francja 2023, 70′
„Return to Reason” („Powrót do rozumu”) to tytuł pierwszego, legendarnego filmu awangardowego autorstwa Mana Raya (Emmanuel Radnitzky). W setną rocznicę jego premiery cztery odrestaurowane dzieła amerykańskiego fotografa i filmowca zostały zrekonstruowane cyfrowo, a zupełnie nową, zaskakującą muzykę nagrali do nich założyciele zespołu SQÜRL: geniusz kina niezależnego Jim Jarmusch wraz z Carterem Loganem.
Zestaw miał premierę na zeszłorocznym festiwalu w Cannes. To piorunujący mariaż ponadczasowego kina eksperymentalnego – zanurzonego w surrealizmie i dadaizmie, pełnego wizualnych niespodzianek, geometrycznych wolt i wyrafinowanej symboliki – z niepokojącym, hipnotyzującym, nowoczesnym soundtrackiem. W taki sposób klasyka kina otrzymuje nową oprawę dźwiękową, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych ostatnich lat.
W zestawie poza tytułowym „Return to Reason” (1923) znajdują się również „Emak Bakia” (1926), „Tajemnice Zamku Kostki do gry” (1929) i „Rozgwiazda” (1928).
Sebastian Smoliński – krytyk filmowy, amerykanista, wykładowca UW i IS PAN w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu historii i analizy filmu. Przygotowuje rozprawę doktorską w Ośrodku Studiów Amerykańskich, absolwent Instytutu Kultury Polskiej i Ośrodka Studiów Amerykańskich w ramach Międzywydziałowych
Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Regularnie publikuje w “EKRANach”, “Tygodniku Powszechnym” i “Kwartalniku Filmowym”, jest stałym gościem programu “Kino Mówi” w Ale Kino+. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast “Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”, pisał w regularnie o klasycznych filmach dla Vogue.pl. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii “La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod red. Joanny Bardzińskiej, “Kina afroamerykańskiego” pod red. Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego oraz “David Lynch. Polskie spojrzenia” pod red. Anny Osmólskiej-Mętrak i Radosława Osińskiego. Dyrektor artystyczny Timeless Film Festival Warsaw.