Zapraszamy na koncert wielbicieli nieoczywistych brzmień!

JAZZ NA BOK-U: JAZZPOSPOLITA

17 grudnia 2023, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 55 / przedsprzedaż, 65 zł / w dniu koncertu – w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Jazzpospolita to zespół od samego początku działający na przekór: skojarzeniom, modom, a nawet własnej nazwie. Grupa z założenia balansuje pomiędzy gatunkami i dzięki temu przez lata wypracowała charakterystyczne brzmienie. Post, avant, pre, trans, prog, soft, hard? Jazz, rock, ambient, minimal, trip-hop? Wszystkie etykietki, którymi opatrzono twórczość Jazzpo, naprawdę trudno wymienić. Czy da się je wszystkie spiąć jazzową klamrą?

Harmonie, dynamika, wrażliwość i melodyjność – to na pewno składa się na otwarte kompozycje Jazzpo, które ewoluują w zależności od potrzeby chwili. Dzięki różnorodności swojego brzmienia Jazzpospolita jest gorąco przyjmowana zarówno na scenach klubowych, festiwalach i filharmoniach.

15 lat aktywności artystycznej, 8 albumów, kilkaset koncertów w ramach międzynarodowych tras – tak w największym skrócie można opisać działalność Jazzpospolitej. Jednak uznanie krytyków i grono fanów w przedziale wiekowym od 9 do 90 lat to dla muzyków zbyt mało – obecnie wybierają się w podróż z zupełnie nowym OBIEKTEM.

Na 15-lecie działalności Jazzpospolita wydała nową płytę “Obiekt”. Album jest prawdopodobnie najdalszym odejściem od dotychczasowej estetyki grupy.

Na nowej płycie Jazzpospolita sięgnęła po oszczędne środki wyrazu, stawiając bardziej na klimatyczne, przestrzenne brzmienie i nastrój. Na “Obiekcie” nie brakuje jednak także mocniejszego grania i melodyjności charakterystycznych dla wcześniejszej twórczości zespołu.

Zalążkiem tego nowego rozdziału była moja znajomość z Michałem Milczarkiem, która zaczęła się od wspólnego snucia ambientowych smug. „Obiekt” to płyta, która w znacznej mierze wyszła z nastroju, klimatu bliskiego muzyce minimalistycznej i repetytywnej – tak o nowej płycie mówi założyciel zespołu, Stefan Nowakowski.

Nie będą zawiedzeni również ci, którzy przyzwyczaili się do humoru i osobliwości w tytułach kompozycji, które i tym razem pozostawiają szerokie pole do interpretacji.

Płyta ukazała się 29 września 2023 r. nakładem wytwórni Audio Cave.