Z okazji przypadającej w 2025 roku 100. rocznicy urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na wyjątkowy przegląd filmów reżysera – HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI! Przegląd gości w ponad 60 kinach studyjnych w całej Polsce, a filmy można zobaczyć w odrestaurowanych cyfrowo wersjach oraz z angielskimi napisami.

Przegląd stwarza widzom niepowtarzalną okazję do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.

Przegląd filmów Wojciecha Jerzego Hasa
HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI: POŻEGNANIA

12 maja 2025, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł – bilet normalny, 18 zł – specjalny bilet “rodzinny” (min. 3 osoby) w kasie i online: bilety.bok.bialystok.pl

Pożegnania
Polska 1958, 97’
obsada: Maria Wachowiak, Tadeusz Janczar, Gustaw Holoubek, Bogumił Kobiela, Saturnin Żórawski

Wiosna 1939 roku. Maturzysta Paweł, chłopak z dobrego domu, w ramach antymieszczańskiego, młodzieńczego buntu spędza wieczór w nocnym lokalu. Z poznaną tam fordanserką Lidką jadą potem do Podkowy Leśnej. W pensjonacie „Quo vadis” między młodymi zdaje się rodzić uczucie, przerwane jednak interwencją ojca Pawła, a wkrótce i wojną. Kilka lat później, już po powstaniu warszawskim, los zetknie ich znowu…

Nostalgiczny melodramat z historią w tle. Wykorzystująca gatunkowe konwencje autorska adaptacja głośnej powieści Stanisława Dygata. Film przez tematykę wojenną wpisujący się w tzw. nurt psychologiczny szkoły polskiej, przede wszystkim, jako druga fabuła Hasa, stanowi rozwinięcie poetyki debiutanckiej „Pętli”. Wycofany bohater-intelektualista, poczucie przemijania i końca pewnego świata, willa „Quo vadis” jako najsłynniejsza hasowska rupieciarnia – to już rozpoznawalne cechy autorskiego stylu.

„Pożegnania” pozostają też wciąż niezwykłą love story, z niebanalną parą kochanków i pierwszym powojennym przebojem wylansowanym przez kino – śpiewaną przez Sławę Przybylską niezapomnianą piosenką „Pamiętasz, była jesień” w tle.

Pozostałe pokazy w ramach przeglądu”
10 czerwca  – Jak być kochaną 1962, 101’
14 lipca – Lalka 1968, 151’
11 sierpnia – Rękopis znaleziony w Saragossie 1964, 182’
15 września – Szyfry 1966, 80’
15 października – Sanatorium pod klepsydrą 1973, 124’
10 listopada – Nieciekawa historia 1982, 106’

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Współorganizator: KINO FORUM – Białostocki Ośrodek Kultury
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny: RMF Classic, Miesięcznik KINO, Pełna Sala
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov