Zapraszamy na dwie premiery: filmu zrealizowanego podczas warsztatów Filmowe Podlasie Edukuje! 2023 oraz przyrodniczego dokumentu Szczepana Skibickiego! Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami.

Filmowe Podlasie Edukuje! 2023: ANIMOWANY SŁOWNIK GWARY PODLASKIEJ
PUSZCZA KNYSZYŃSKA

16 stycznia 2024, godz. 18:00
Klub FAMA, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

prowadzenie spotkania: Tomasz Adamski

W programie pokazu:

„Animowany Słownik Gwary Podlaskiej”, 7’30”
realizacja: Jaśmina Dryl, Jaworka Dąbrowska, Milena Turzyńska, Tosia Zawadzka, Aniela Turzyńska, Maja Kluczyk, Ola Dobrogowska, Lew Dąbrowski, Ola Sadowska, Hubert Sadowski, Laura Klimczak, Aleksander Dobrogowski
opieka artystyczna: Agnieszka Waszczeniuk

Film zrealizowany został w ramach warsztatów animacji prowadzonych przez Agnieszkę Waszczeniuk. Młodzi warsztatowicze podczas trzech weekendowych sesji pracowali nad wizualizacją wybranych haseł z lokalnej gwary. Przy okazji zdobyli wiedzę na temat różnych technik animacji oraz poszczególnych etapów produkcyjnych filmu, takich jak scenariusz, storyboard i animatik. Poznali podstawowe zagadnienia dotyczące m.in. kadrowania, planów filmowych i ruchów kamery, a przede wszystkim przekonali się, że filmy animowane z powodzeniem mogą zrealizować amatorzy.

 

„Puszcza Knyszyńska”, 24’
reżyseria: Szczepan Skibicki

Filmowa podróż po jednym z najciekawszych leśnych terenów w Polsce. To opowieść o wybranych miejscach, rezerwatach, źródliskach, mokradłach, terenach pagórkowatych, florze i faunie. Nie zabrakło tu także tematu różnych aktywności sportowych i rekreacyjnych, zarysu historii i kultury, a także zjawisk na niebie, jakie możemy tam obserwować. Wszystko to zostało pokazane w rytmie zmieniających się pór roku, dnia i nocy oraz przy wykorzystaniu różnych technik filmowych.

 

FILMOWE PODLASIE EDUKUJE! to cykliczne spotkania, łączące zajęcia teoretyczne i warsztatowe, dzięki którym osoby zainteresowane tworzeniem filmów mogą liczyć na ciekawą i długofalową formę edukacji. To dobry wstęp do samodzielnego kręcenia filmów lub dalszych poszukiwań edukacyjnych w tym temacie. Do współpracy w ramach warsztatów zapraszani są znani i uznani filmowcy pochodzący z Podlasia (Kasia Kijek, Przemek Adamski, Maciek Szupica, Grzesiek Nowiński, Rafał Samosiuk, Bartek Tryzna, Kobas Laksa), kraju i świata (Izabela Plucińska, Marcin Sauter, Paweł Wysoczański, Svetłana Filipova, Monika Kuczyniecka, Yann Jouette, Piotr Matwiejczyk, Paweł Jóźwiak Rodan).


Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”