W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Sztuki i wystawę ilustracji inspirowanych polskim folklorem!

Marianna Oklejak: Cuda blisko, niedaleko

wernisaż 22 sierpnia 2024, godz. 19:30
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

wystawa czynna do 15 września 2024

Wystawa prezentuje ilustracje z książek “Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” (Harper Kids) oraz “Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych” (Wydawnictwo Libra PL).
Ta pierwsza została pomyślana jako wprowadzenie do polskich tradycji ludowych, swoiste abc. Abc, a nie kompendium, bo trudno zawrzeć na kilkudziesięciu stronach całe bogactwo folkloru z wszystkich stron Polski. Są tu i pisanki, i ubiory, i instrumenty muzyczne, a także kolędnicy czy procesje na Niedzielę Palmową. Wszystko to ujęte w narrację pór roku i cykli ludzkiego życia – narodzin i śmierci, miłości i rozstania, a zarazem osadzone tu i teraz.
Druga książka to swobodna zabawa stylistyką tradycyjnej wycinanki – prostą formą i żywym kolorem – osnuta wokół baśniowej opowieści o dwóch braciach szukających szczęścia.

Oprócz warstwy wizualnej łącznikiem w obu książkach są słowa. W pierwszej każdej ilustracji towarzyszy komentarz, będący fragmentem autentycznej pieśni ludowej, w drugiej cała fabuła jest podana w formie rymowanek w rytmice tradycyjnych tańców: oberka, polki czy wiwata.

“Cuda wianki” otrzymały tytuł książki roku Polskiej sekcji IBBY w 2015 roku oraz trafiły na międzynarodową honorową listę IBBY.
“Cuda niewidy” otrzymały prestiżowy tytuł “Białego kruka” nadawany przez przez Internationale Jugendbibliothek w Monachium (największy w Europie ośrodek badawczy zajmujący się książkami dla dzieci) i zostały przetłumaczone na kilka języków (angielski, francuski, hiszpański, holenderski, koreański, chiński tradycyjny).
Ilustracje z obydwu książek pokazywane były w różnych miejscach w kraju i za granicą.

Marianna Oklejak – ilustratorka, projektantka i autorka książek dla dzieci. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). Jej prace są nagradzane w Polsce i za granicą, trafiają do finałów prestiżowych konkursów (Bologna Ragazzi, CJ Picture Book Award, Golden Pinwheel, Tallinn Illustration Triennal, Nami Island). Książki przez nią zilustrowane są wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki, listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, honorową międzynarodową listę IBBY i prezentowane na wystawach w różnych krajach. Inspiruje się polskim folklorem, a podróże są jej wielką pasją.