W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie zapraszamy na Inny Wymiar Filmu!

LIBERTATE

24 sierpnia 2024, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Prelekcja przed filmem: Miłosz Stelmach

Polskie tłumaczenie filmu dzięki uprzejmości Festiwalu WATCH DOCS

Libertate
Rumunia, Węgry 2023, 109’
reż. Tudor Giurgiu
obsada: Alex Calangiu, Cătălin Herlo, Ionuț Caras, Iulian Postelnicu, Alexandru Papadopol

W opartym na prawdziwych wydarzeniach filmie Tudor Giurgiu rekonstruuje przebieg wydarzeń w rumuńskim mieście Sibiu podczas rewolucji 1989 roku. Świat, spajany dotąd żelaznym uściskiem dyktatora, z dnia na dzień rozpada się jak domek z kart. Działacze partyjni, oficerowie tajnej policji i generałowie oskarżają się wzajemnie o zdradę. Z Bukaresztu dochodzą informacje o upadku Ceaucescu, w mieście padają pierwsze strzały. Sytuacja wymyka się spod kontroli: nie wiadomo czy bardziej należy bać się dawnych wrogów, czy obecnych przyjaciół.

Giurgiu po mistrzowsku oddaje atmosferę wszechobecnej paranoi: w kraju, nad którym kontrolę sprawuje wszechwładna Securitate, podejrzany jest każdy. Kto wygra ten pozbawiony reguł pojedynek? I czyja wersja historii trafi do podręczników?

Nagrody i wyróżnienia:
· Nagroda FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus, 2023
· Nagroda CICAE i nominacja do nagrody Heart of Sarajevo, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sarajewie, 2023
· Nagroda dla najlepszego filmu w konkursie światowym, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chennai, 2023
· Nominacja dla najlepszego filmu, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii, 2024

Miłosz Stelmach – filmoznawca, krytyk filmowy, tłumacz. Redaktor naczelny czasopisma o tematyce filmowej “Ekrany”. Adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych, gdzie uczy historii kina. Autor książki „Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino” (2020).

Miłosz Stelmach
fot. Tomek Kamiński

Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia – Polska 2024-2025.

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 organizują rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury wraz z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie. W trakcie sezonu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń m.in. wystawienniczych, muzycznych, teatralnych, filmowych i literackich.