Zapraszamy na

kuratorskie oprowadzanie Katarzyny Lewończuk-Barańczuk po wystawie Esperanto łączy narody

22 stycznia 2026, godz. 18:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa (Białostocki Ośrodek Kultury), ul. Warszawska 19
wstęp wolny

Centrum im. Ludwika Zamenhofa jest otwarte w czwartki w godz. 9:00-19:00. Zachęcamy zatem do spędzenia czwartkowego wieczoru ze sztuką!

Podczas oprowadzania zwrócimy uwagę na wybrane artefakty dokumentujące m.in. takie wydarzenia i święta esperanckie jak Universala Kongreso de Esperanto (Światowy Kongres Esperanto), Hiszpańskie Kongresy Esperanto (1968, 1970 i 1972), Francuskie Kongresy Esperanto czy  Ogólnopolskie Spotkania Esperantystów-Filatelistów. Prezentacja zbioru filatelistycznego w formie wystawy daje szansę zwiedzającym zapoznania się z szerokim spektrum działań związanych z kulturą esperancką.


Esperanto łączy narody to temat kolekcji filatelistycznej zgromadzonej wokół historii języka międzynarodowego i ruchu esperanckiego. Zbiór tworzą karty, stemple okolicznościowe, datowniki, kasowniki, koperty i znaczki pochodzące z wielu krajów świata (Brazylii, Japonii, Korei, Kuby, Francji, Wielkiej Brytanii, Węgier, różnych miast w Polsce…. Kilka adresów wskazuje Białystok. Najstarsze walory filatelistyczne reprezentują rok 1931, 1945, a najnowsze 2009. Kolekcja ta została podarowana Książnicy Podlaskiej Filii nr 14 Esperanto-Libraro i na co dzień znajduje się w jej zbiorach bibliotecznych.