Zapraszamy na pokaz filmu Uli Kisiel – Pańko
Duchy wojny
oraz spotkanie z reżyserką i gośćmi specjalnymi: Kajetanem Wróblewskim i Katarzyną Garłukiewicz
12 marca 2025 godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
prowadzenie spotkania: dr Maciej Białous
Duchy wojny to impresja dokumentalna, muzyczna, kreacyjna, o wojnie. O duchach wojny, tańczących bezwiednie na dachach spalonych miast i o prawdziwych losach kilku ukraińskich rodzin. “Wszyscy o tym mówili, ale nikt w to nie wierzył”. Uciekając przed rosyjską inwazją z Ukrainy w latach 2022 – 2024, ratowali przede wszystkim swoje i nie swoje dzieci. Bo jakie to dzieciństwo, kiedy strach i wyjące syreny, zbieganie do piwnicy nie po powidła, lecz po przerażenie, naznacza ich przyszłe, dorosłe życia?
Lecz nam to się nudzi. Męczy. To już trwa za długo, wynajmują mieszkania, zabierają nam pracę… A to przeszłe historie wyciągamy, pomagać, nie pomagać… Takim samochodem przyjechali…? Debatujemy komu warto, nie warto… Eh Ci uchodźcy… – tak też widzimy ich rzeczywistość, przez szparki swoich uprzedzeń i strachów. Ale spokojnie, ogrom pomocy też płynie. Dobrze wiemy ile serca i gościnności w Polsce i w Europie w 2022 roku otrzymały rodziny w wielkim strachu uciekające z bombardowanych miast.
W filmie duchy szepczą w języku duchów. Trochę o swoim zagubieniu, trochę o rozerwanych rodzinach tworzących zalążek pokoleń, których duch będzie błądził. Czy żądny zemsty? Kiedy spojrzymy na obfitującą w wojny historię ludzkości, możemy tak przypuszczać. “Wojna jest gorsza niż śmierć”.

Ula Kisiel-Pańko
Ula Kisiel-Pańko – muzyk, pianistka, reżyserka filmowa, autorka zdjęć, operatorka drona, buddystka zen. Założycielka kilku formacji artystycznych, m.in. Moonhop, Cukierasy, Alu Bambu Pikczu. Ma na koncie 21 lat pracy twórczej z ludźmi, 28 457 godzin poświęconych komponowaniu oraz aranżacji muzyki, 17 728 godzin rejestrowania świata okiem kamery/aparatu/drona, 12 356 montażu filmowego oraz 521 dni praktyki milczenia w tradycji zen. Pochodzi z Białegostoku, obecnie mieszka blisko Warszawy. Tworzy muzykę, filmy dokumentalne, prowadzi zajęcia muzyczno- filmowo- teatralne na Collegium Civitas w Warszawie.
Kajetan Wróblewski – dziennikarz, aktywista, od marca 2022 roku wraz z innymi wolontariuszami pomagający w ostatnim już czynnym punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy i jej terytoriów tymczasowo okupowanych przy Dworcu Wschodnim w Warszawie w ramach Fundacji Asymetryści, należącej do międzynarodowej sieci organizacji pozarządowych zajmujących się relokacją międzynarodową uchodźców.
Katarzyna Garłukiewicz – wokalistka. Oprócz śpiewania energetycznych koncertów, tworzy swoją muzykę. Uwielbia wielogłosy, czemu dała upust tworząc piosenki do filmu podlaskich twórców “Czarna Dama” (piosenka “Łania” do tekstu Krzysztofa Szubzdy w całości zaśpiewana przez chór). Lubi wyzwania z pogranicza gatunków.
Duchy wojny
Reżyseria, zdjęcia, muzyka, montaż: Ula Kisiel-Pańko | Snarky Rebel
Studio, konsultacja artystyczna: Agnieszka Korytkowska
Kierownik produkcji – Weronika Marczuk
Realizacja dźwięku na planie, zdjęcia making of: Rafał Pańko
Śpiew, głosy, szepty, chóry: Kasia Garłukiewicz
Śpiew, głos chłopięcy solowy: Arkadiusz Żemierowski
Realizacja nagrań wokalnych: Kasia Garłukiewicz
Przygotowanie wokalne Arkadiusza: Ewa Rafałko
Wiersz W. Szymborskiej “Koniec i Początek” czyta Dominika Wierzbowicz
Tłumaczenia audio z języka ukraińskiego na polski: Nestor Kaszycki
Tłumaczenia tekstów oraz wiersza z języka polskiego na ukraiński: Dmytro Poliszchuk
Opracowanie i analiza danych: Dmytro Poliszchuk
Zdjęcia z Ukrainy: Oleksander Ilchenko, Andrzej Ratuszny, Robert Pożoga, medycy na froncie – grupa Awangarda
W filmie wykorzystano ukraińską pieśń ludową pt. “Plywe Kacza po Tysyni” w wykonaniu Піккардійська Терція
Wyprodukowano dla Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy
Sponsorzy: Partner Główny – Ken Jacobus | Good Start Packaging, Carbon Footprint Foundation, Fundacja Równe Szanse, Sting Communication
Sprzętu użyczyli: Vasco, Bus Wawa wypożyczalnia samochodów, Prozone wypożyczalnia sprzętu filmowego
Twórcy dziękują wszystkim, którzy pomogli zrealizować tę impresję filmową.