Prezydent Miasta Białegostoku i Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na koncert Natalii Kukulskiej i Orkiestry Beethovenowskiej oraz uroczystość wręczenia Honorowych Wyróżnień Prezydenta Miasta Białegostoku!

22 czerwca 2024
godz. 19:00 | uroczystość wręczenia Honorowych Wyróżnień Prezydenta Miasta Białegostoku “Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”
godz. 20:00 | koncert “Czułe struny” – Natalia Kukulska i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Rynek Kościuszki
wstęp wolny
na miejsca siedzące obowiązują wejściówki – do odbioru w czwartek (20 czerwca 2024) od godz. 17:00 w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5)

Natalia Kukulska znana jest przede wszystkim z muzyki popowej, ale jednocześnie wciąż poszukuje nowych rozwiązań i inspiruje się nieoczywistymi twórcami. I właśnie w wyniku takich muzycznych eksploracji wokalistka trafiła na Fryderyka Chopina, którego kompozycje dotąd kojarzone były z fortepianem oraz orkiestrą. A dlaczego nie stworzyć słów do znanej wszystkim muzyki i nazwać wypływających z niej emocji po swojemu? Tak też zrobiła artystka, która napisała połowę tekstów na album, a do przygotowania pozostałych zaprosiła cenione autorki i artystki: Melę Koteluk, Kayah, Gabę Kulkę, Natalię Grosiak (Mikromusic) i Bovską. Aranżacje powierzyła z kolei najlepszym dyrygentom i aranżerom w Polsce: Krzysztofowi Herdzinowi, Nikoli Kołodziejczykowi, Adamowi Sztabie, Pawłowi Tomaszewskiemu oraz Janowi Smoczyńskiemu. W 2020 roku powstała zupełnie nietuzinkowa płyta Czułe struny ze znanymi kompozycjami Fryderyka Chopina w jakże innej, zaskakującej wersji wokalnej. W nagranie Czułych strun twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób. Cały projekt – odważny i niebanalny – okrzyknięty został największą artystyczną produkcją na rodzimym rynku fonograficznym i wydarzeniem bez precedensu na świecie. Podobnej płyty daleko by szukać.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej to jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Tworzą go najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, m.in. Akademii Muzycznej w Krakowie, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu i Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu. Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku. Orkiestra nagrała dotychczas dwadzieścia płyt. Z równie wielkim sukcesem jak po partytury muzyki klasycznej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej sięga po przeboje muzyki rozrywkowej czy filmowej. Na koncie ma nagrania ścieżek dźwiękowych dla takich gigantów jak Warner Bros czy Monolith, współpracę z kompozytorami Hansem Zimmerem, Elliotem Goldenthalem, Michałem Lorencem i Janem A. P. Kaczmarkiem, a także rejestrację niezwykle popularnego albumu „Siedem Pieśni Marii”, który w błyskawicznym tempie zyskał status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 300 tysięcy egzemplarzy.