Prezydent Miasta Białegostoku i Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na koncert w ramach Dni Miasta Białegostoku!

Kuba Szmajkowski, Enej, Margaret

21 czerwca 2024, godz. 19:00
Rynek Kościuszki
wstęp wolny

Kuba Szmajkowski – finalista 1. Edycji The Voice Kids. Przez 3 lata współtworzył zespół 4Dreamers cieszący się dużą popularnością. W 2019 roku był nominowany dwukrotnie do nagrody Fryderyki. W 2021 roku został nominowany do Konkursu Young Choice Awards magazynu Party. W tym samym roku wydał swój pierwszy singiel Nieskończone. Na swoim koncie ma duety z Sarą James, Karoliną Stanisławczyk, czy ze szwedzkim wokalistą Liamoo. W 2023 roku został nominowany przez Nickelodeon do nagrody Kids Choice Awards w kategorii Ulubiona Polska Gwiazda. Jego Tik Toki maja milionowe wyświetlenia, gra wiele koncertów i występuje w programach TV, a także dubbinguje filmy. W 2023 ukazały się jego dwa anglojęzyczne single: Do The Dance oraz You Do Me, z którym wystąpił podczas polskich preselekcji do konkursu Eurowizji. Od 2023 Kuba był jednym z uczestników kultowego programu Polsatu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” i wygrał jego 19. Edycję.

ENEJ to polski zespół muzyczny, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, założony w roku 2002 w Olsztynie. Ich kariera nabrała rozpędu w 2010 roku, gdy wzięli udział w eliminacjach do Przystanku Woodstock i przebojem wdarli się na dużą scenę, niemal z marszu zdobywając rzeszę wiernych fanów. Niespełna rok później, ENEJ wygrał pierwszą polską edycję programu Must Be the Music, z dnia na dzień stając się marką rozpoznawalną w całym kraju i stałym gościem zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich list przebojów. Od tego czasu zespół gości na scenach największych polskich festiwali, do których zaliczyć można między innymi Przystanek Woodstock, Open’er Festival, Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu, TOPtrendy Festiwal, Sopot Top of the Top Festival, czy Polsat Super Hit Festiwal, z których przywiózł niezliczoną liczbę nagród. Na swoim koncie ENEJ ma pięć autorskich płyt studyjnych – Ulice (2008), Folkorabel (2010, złota płyta), Folkhorod (2012, potrójna platyna), Paparanoja (2015, platyna), Idealny Sen (2021), dwa krążki z repertuarem kolędowym: Kolędy pod wspólnym niebem (2018), Kolędy z pierwszą gwiazdą (2022) oraz zapis koncertu z Przystanku Woodstock 2011 na płycie DVD.  ENEJ nagrał również płytę odbiegającą od swojego głównego nurtu: A skiela Wy?, która zawiera 12 pieśni i piosenek ludowych zaaranżowanych na nowo. Niezwykły styl, różnorodność, energia i niepowtarzalność przedostają się również poza granice Polski. ENEJ koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, w Belgii, Czechach, Niemczech, czy Irlandii, wszędzie spotykając się z żywiołowym przyjęciem publiczności. W 2024 roku ukazał się ich najnowszy krążek – VESNA.

Margaret to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, a zarazem jedna z najbardziej popularnych artystek młodego pokolenia. Na swoim koncie ma pięć studyjnych albumów, w tym dwa – Add The Blonde (2014) i Just The Two of Us (2015) – nagrodzone platyną. Jest także laureatką wielu branżowych nagród na czele z MTV Europe Music Awards oraz Eska Music Awards. Podpisany na początku kariery międzynarodowy kontrakt pozwolił jej rozwijać skrzydła pod okiem najlepszych profesjonalistów branży muzycznej. W zestawieniu z nietuzinkową osobowością zaowocowało to wieloma artystycznymi sukcesami, m.in. udziałem w Melodifestivalen w Szwecji, gdzie z piosenką In My Cabana Margaret dotarła do finału zdobywając równocześnie pierwsze miejsce wyników sprzedażowych serwisu iTunes w Szwecji. Pomimo tych osiągnięć zdecydowała się na zwrot w swojej karierze, czego rezultatem był album Gaja Hornby (2019) – w 100% polskojęzyczny materiał, ukazujący nowe oblicze artystki. Płyta zdobyła nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Pop. Kolejne jej płyty to wydana w 2021 roku Maggie Vision, EP-ka Gelato. Na przestrzeni 2022 roku ukazało się kilka kolejnych muzycznych nowości, m.in. single Cry in my Gucci oraz Niespokojne Morze, które podobnie jak Gelato EP spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i radiowych rozgłośni. Rok 2023 to dla Margaret jubileusz 10-lecia pracy twórczej – wydała EP-kę Urbano Futuro oraz nagranie koncertu w ramach kultowej serii MTV Unplugged.