Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku zapraszają na marcowy pokaz Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora, podczas którego na ekranie Kina Forum zaprezentowany zostanie zdobywca trzech Oscarów, trzech Złotych Globów i Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię na festiwalu w Wenecji!

THE BRUTALIST

19 marca 2025, godz. 10:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł / normalny, 18 zł / ulgowy (posiadacze karty seniora) – w kasie kina i na bilety.bok.bialystok.pl15 zł / klubowy (posiadacze karty członkowskiej DKF) – tylko w kasie kina

Prelekcję przed i spotkanie po filmie poprowadzi Michał Jerzy Dąbrowski

Zapisy do DKF-u Seniora – Maria Waśkiewicz (Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku):
e-mail: maja67511@wp.pl lub tel: 695 328 613


The Brutalist

reż. Brady Corbet
obsada: Adrien Brody, Felicity Jones, Guy Pearce, Joe Alwyn, Raffey Cassidy, Stacy Martin, Isaach De Bankolé, Alessandro Nivola
Całkowity czas trwania 215 minut.
Uwaga! W połowie filmu jest 15-minutowa przerwa wliczona w całkowity czas trwania filmu; na ekranie widnieje zdjęcie oraz zegar odliczający 15 minut

Scenarzysta i reżyser Brady Corbet (“Vox Lux”, “Dzieciństwo przywódcy”), zdobywca Srebrnego Lwa dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2024 roku, przedstawia historię László Tótha, węgiersko-żydowskiego architekta, który po przeżyciu Holokaustu emigruje do Stanów Zjednoczonych, aby rozpocząć nowe życie w oczekiwaniu na przybycie swojej żony, Erzsébet, która utknęła w Europie Wschodniej z siostrzenicą po wojnie. To, co László znajduje po przybyciu to Ameryka inna od tej, której się spodziewał. Obietnica amerykańskiego snu okazuje się złudna, ponieważ jego pozycja i reputacja odnoszącego sukcesy architekta w Budapeszcie nie przekładają się na sukcesy w Pensylwanii.

„László Tóth jest żydowskim, węgierskim architektem, który ucieka z Europy i przyjeżdża do Ameryki, aby rozpocząć nowe życie i ponownie połączyć się z żoną, z którą został przymusowo rozdzielony” – mówi Adrien Brody, który gra w filmie główną rolę. „To podróż uchodźcy związanego ze swoją przeszłością, który również został jej pozbawiony. Próbuje odnaleźć się w nowym kraju z nowym zestawem zasad”.

„Sprawdza, w jaki sposób doświadczenie imigrantów odzwierciedla doświadczenie artystyczne w tym sensie, że za każdym razem, gdy ktoś tworzy coś odważnego, zuchwałego lub nowego – jak Instytut, który László buduje w trakcie filmu – jest za to krytykowany” – mówi Corbet, który siedem lat kręcił film. „A potem z czasem są za to wychwalani i celebrowani”.

Brutalistyczna architektura pojawiła się w Wielkiej Brytanii w latach pięćdziesiątych XX wieku, wśród projektów odbudowy powojennej. Minimalistyczne konstrukcje prezentujące gołe elementy, takie jak odsłonięty beton lub cegła, Brutalizm kładzie nacisk na elementy konstrukcyjne nad dekoracyjnym wzornictwem, co widać w pracach Le Corbusiera, Marcela Breuera, Williama Pereiry, Moshe Safdie, Denysa Lasduna oraz Alison i Petera Smithsonów.