W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego “GAG” zapraszamy na pokaz najnowszego filmu Piotra Dumały – kryminał, melodramat, western i komedię absurdu w jednym!

FIN DEL MUNDO

13 maja 2024, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł – normalny, 18 zł – “rodzinny” (min. 3 osoby) – w kasie kina i online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Prelekcja przed filmem + moderacja dyskusji: Maciej Białous

 

Fin del Mundo
Polska 2023, 83′
reż. Piotr Dumała
obsada: Stanisław Brudny, Helena Norowicz, Andrzej Szeremeta, Aleksandra Popławska, Gabriela Muskała, Mariusz Bonaszewski, Cezary Żak, Mariusz Jakus

Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi pod miastem, zaś w piwnicy ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu umarli. Cała rodzinka cieszy się wspólnymi śniadaniami i domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Wtedy niespodziewani goście wciągają rodzinę w ściśle tajny plan, zmuszając zmarłych rodziców do uruchomienia znajomości w zaświatach.

Film staje się na przemian kryminałem, melodramatem, westernem, będąc nieprzerwanie komedią absurdu – co prowadzi nieuchronnie do końca świata. Ale czy na pewno?

Piotr Dumała – reżyser, scenarzysta, scenograf filmów animowanych i fabularnych. Absolwent Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Profesor zwyczajny sztuki filmowej, wykładowca w Łódzkiej Szkole Filmowej, były gościnny profesor na Konstfack College of Art w Eksjo (Szwecja) i gościnny wykładowca na Harvard University w Cambridge (USA). Laureat ponad stu polskich i międzynarodowych nagród za twórczość filmową. W swoim dorobku ma takie produkcje, jak m.in. „Hipopotamy”, „Czarny kapturek”, „Łagodna”, „Ściany”, „Wolność nogi”, „Franz Kafka”, „Las” czy „Elderly”. Autor plakatów, ilustracji prasowych i książkowych oraz komiksów. Poeta, autor tekstów piosenek i opowiadań. Wynalazca techniki animacji na płytach gipsowych. Odznaczony srebrnym i złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nagrodą Smok Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Luna de Valencia za całokształt twórczości na MFFA w Walencji.