Wraz z Festiwalem Filmów Żeglarskich JachtFilm zapraszamy na pierwsze w 2024 roku spotkanie filmowo-podróżnicze

ANDRZEJ MINKIEWICZ: MORSKIE OPOWIEŚCI

23 stycznia 2024, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 20 zł – w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

Podczas spotkania można będzie zobaczyć norweski film “Berserk w Antarktyce” w reż. Kaare Skarda, a po filmie wysłuchać okraszonej zdjęciami opowieści Andrzeja Minkiewicza “Historia wikinga”!

Berserk w Antarktyce / Berserk in Antarctica
Norwegia 2000, 50′
reż. Kaare Skard

19-letni Norweg Jarle Andhøy w swoją pierwszą podróż wyruszył w 1996 roku, na 27-stopowym jachcie typu Albin Vega o nazwie Berserk. Wypłynął z Larviku. Tak rozpoczęła się pełna wielu przygód lecz i dramatycznych zdarzeń żeglarska epopeja nieustraszonego Norwega. W 1999 roku, wraz z poznanymi w Ushuaia przygodnymi turystami pożeglował na Antarktydę. Po przejściu burzliwej Cieśniny Drake’a wspólnie eksplorowali bezludne archipelagi i wyspy. Góry lodowe, pingwiny, lwy morskie, wieloryby – przyroda nie żałowała wrażeń młodym żeglarzom.
Film jest zapisem tej podróży, pełnym humoru i młodzieńczej beztroski, ale nie brakuje w nim także dramatycznych sytuacji.

 

„Historia wikinga”

Główny bohater tej historii zasłynął w żeglarskim świecie dzięki swoim późniejszym niebezpiecznym i krytykowanym przez wielu rejsom do arktycznych rejonów Rosji, Norwegii, Kanady oraz na Biegun Południowy. Kierunki jego wypraw znaczone były śladami polarnych odkrywców sprzed 100 lat.
Uważał, że oceany należą do wszystkich, żeby po nich pływać nie trzeba nikogo pytać o zgodę, ani prosić o pozwolenie. Jest najbardziej znanym współczesnym norweskim podróżnikiem i żeglarzem. Był bohaterem programów telewizyjnych, celebrytą, ulubieńcem mediów, idolem nastolatków. Nazywał siebie Berserkiem, idącym do boju dzikim wikingiem.
Zapraszam na historię, której bohaterem jest Jarle Andhøy! Będzie zimno, daleko i nie będzie happy endu.

Andrzej Minkiewicz, pomysłodawca i organizator Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm, dystrybutor filmowy, piszący o najciekawszych filmach dla prasy żeglarskiej, uczestnik wielu wydarzeń podróżniczych i sportowych, wydawca (na DVD) dwóch polskich filmów poświęconych Leonidowi Telidze i kpt. K. O. Borchardtowi.

Jachtfilm to jeden z kilku tego typu festiwali na świecie. Odbywa się w Warszawie, ma też swoje edycje w Gdyni i Szczecinie (wcześniej także w Katowicach i Rybniku). Od 2011 roku można było zobaczyć na festiwalu ponad 100 filmów o tematyce marynistycznej – zarówno archiwalne filmy polskiej produkcji, jak i najnowsze, z najdalszych krańców świata (m.in. z Nowej Zelandii, Meksyku czy Kanady). Gośćmi festiwalu byli znani żeglarze, tacy jak choćby Joanna Pajkowska, Ruda Krautshneider, Milan Kolacek, Bolesław Kowalski, Andrzej Drapella, Janusz Zbierajewski.
W 2017 roku festiwal był partnerem największego zlotu żaglowców The Tall Ships Races w Szczecinie, gdzie w ciągu czterech dni widzowie zobaczyli około 30 filmów o tematyce morskiej.

Więcej o festiwalu: jachtfilm.pl