galeria6ram to dobrze znana widzom Kina Forum przestrzeń. To tam mieliście okazję oglądać wystawę plakatów stworzonych przez wybitnego grafika – Andrzeja Klimowskiego do filmów Jima Jarmuscha, które prezentowaliśmy w ramach przeglądu 7xJarmusch. W tych samych sześciu ramach zawisła również specjalna seria plakatów towarzysząca przeglądowi Wong Kar Wai 4K. Podążając za naturalnym potencjałem wystawienniczym wspomnianych sześciu ram zaprosiliśmy Was do zanurzenia się w oniryczno-baśniowym świecie ilustracji Agnieszki Pacewicz, do podziwiania błyskotliwych kolaży Marty Kursy, nostalgicznych prac Aleksandry Czarnieckiej i “Szeptuch” Katarzyny Bagińskiej.

Tej zimy proponujemy Wam spotkanie z lokalnymi bestiami i straszydłami, czyli “Bestiariusz Podlaski” autorstwa Agnieszki Bartnickiej.

Agnieszka Bartnicka – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu, a aktualnie studentka drugiego roku studiów kierunku grafika w Collegium da Vinci w Poznaniu. Zajmuje się ilustracją oraz animacją w technikach cyfrowych. Inspiracje do prac czerpie głównie z mitów, baśni, opowiadań, powieści grozy i szeroko pojętej fantastyki będącej nieodłączną częścią jej zainteresowań od najmłodszych lat. Wynikiem tych artystycznych poszukiwań jest „Bestiariusz Podlaski” – praca dyplomowa młodej artystki zrealizowana podczas edukacji w Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu ilustrująca wizerunki mitycznych postaci zamieszkujących lokalne puszcze.

Od autorki:

Bogactwo fantastycznych opowieści stanowiło zarówno niewyczerpane źródło inspiracji, jak i wyzwanie związane z wyborem tych najbardziej fascynujących. Z jednej strony wszystkie te historie miały w sobie coś szczególnego, niektóre zabawne, inne smutne, a niemal każda obfitująca w garść ciekawostek na temat tajemniczych miejsc i postaci. Z drugiej strony okazało się, że jest ich znacznie więcej niż przypuszczałam, a trzeba było z nich wszystkich wybrać te, które trafią na karty „Bestiariusza”  – zilustrowane i opatrzone pogłębionym opisem.

 

Fotorelacja z otwarcia wystawy: