Zapraszamy na prezentację podróżniczą w ramach 12. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata:

Ania Nutan Chomczyk / Joginka w podróży: Joga, lewitacja i wyprawa po siebie, czyli Indie jako destynacja duchowa

22 października 2023, godz. 13:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl

pełny program festiwalu

 

Szeroko pojęty Daleki Wschód od dawna działał magnetyzująco. Historia kontaktów Europy z Indiami sięga czasów starożytnych; nie bez powodu zachłysnął się nimi już sam Aleksander Wielki. W latach 60. w Indiach medytowali Beatlesi – a od czasów kontrkultury ta niezwykła ziemia nieustannie przyciąga zbuntowaną młodzież klasy średniej, artystów oraz intelektualistów, którzy nie znajdują satysfakcji w zachodnim – mentalnym status quo.

Ania Nutan Chomczyk ma podobną historię. Podczas kilkunastu podróży do Indii odbywała pielgrzymki do duchowych miejsc mocy (np. Bodhgaya), spędzała miesiące w instytutach jogi, medytowała w aśramach oraz jaskiniach wielkich joginów (m.in. Rishikesz, Tiruvanmalai), brała udział w odosobnieniach i naukach buddyjskich. Poznawała hipisów, cyfrowych nomadów oraz innych, którzy dostrzegali w Indiach zasoby mentalne, których nie ma na Zachodzie, na przykład lekarzy zgłębiających w nauki dalajlamy, aby nauczyć się, jak towarzyszyć swoim umierającym pacjentom.

 

Ania Nutan Chomczyk
Nauczycielka jogi, podróżniczka, białostoczanka, autorka tekstów podróżniczych i lifestyle’owych. Środki na swoją pierwszą podróż do Indii w 2006 r. zdobyła, wygrywając teleturniej „Najsłabsze ogniwo” z Kazimierą Szczuką w TVN. Ma w zanadrzu wiele anegdot i opowieści, którymi chętnie czaruje i bawi swoich słuchaczy. Zawsze marzyła o Indiach, które z czasem stały się jej drugim domem. Ma za sobą kilkanaście podróży na subkontynent – przez lata zjeździła go od Kaszmiru przez Ladakh aż po Keralę na samym południu. Podróżując, lubi zatrzymywać się dłużej w danym miejscu, wchodzić w rytm lokalnego życia oraz społeczności. Jej wyjazdy miały dwojaki charakter – edukacyjny (kursy jogi, odosobnienia medytacyjne lub pobieranie nauk buddyjskich – np. w Dharamsali) oraz włóczęga z plecakiem, chłonąc ten niezwykły i trudny kraj, gdzie najgłębszą podróżą okazywała się podróż wewnętrzna.

Większość wyjazdów do Indii odbyła sama, najdłuższy z nich trwał 3,5 miesiąca. Była w Indiach również w 5. i 6. miesiącu ciąży, a później z jej 10-miesięcznym synkiem Felixem.

Poza Indiami zwiedziła również Nepal, znaczną część Europy, trzykrotnie była w USA. Kocha Himalaje i planuje trekking do Górnego Mustangu.