W ramach Akcji Lato 2023 zapraszamy na warsztaty komiksowe

KOMIKSY SĄ SUPER

prowadzenie: Tomasz Samojlik

4 lipca 2023, godz. 10:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 20 złBRAK MIEJSC

wiek: 8-11 lat

pełny program Akcji Lato 2023

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać wstrząsającą prawdę: otóż każdy, bez wyjątku, może być twórcą komiksów. Nie trzeba wspaniale rysować ani genialnie kolorować (choć to pomaga), nie trzeba znać wszystkich zasad perspektywy i skali (choć bywa to przydatne). Bezwzględnie za to trzeba mieć otwarty umysł, polecana jest gonitwa pomysłów w głowie, nie obejdzie się też bez dozy kreatywności. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą jednostronicową opowieść komiksową pod okiem prowadzącego – będzie to okazja do poznania języka komiksu i podstaw kompozycji komiksowej.

Działalność Tomasza Samojlika skupia się na dwóch głównych nurtach. Za dnia jest on naukowcem, doktorem habilitowanym nauk biologicznych zajmującym się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nocą zaś pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców (a przy okazji dobrze się bawić).
Tomasz Samojlik jest też ilustratorem (ilustrował m.in. książki Wojciecha Mikołuszki) oraz autorem scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego o żubrze Pompiku oraz pełnometrażowej animacji „Ryjówka przeznaczenia” (produkcja: EGoFILM, Warszawa). Ma na swoim koncie również adaptację komiksu „Ryjówka przeznaczenia” do formatu audio (słuchowisko przygotowane i wydane przez studio Sound Tropez w 2015 roku).

Za swą działalność popularyzatorską, obejmującą publikacje książek (seria o żubrze Pompiku, „Ambaras”, „Tarmosia”, „Bercia i Orson”, „Nauczę cię pływać, moja wyderko”) i komiksów dla dzieci (m.in. „Ryjówka przeznaczenia”, „Ostatni żubr”, „Bartnik Ignat i skarb puszczy”, „Umarły las”), wykłady i warsztaty komiksowe dla młodszej publiczności oraz udział w festiwalach nauki Tomasz Samojlik był wielokrotnie nagradzany.
W 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko”, zaś w 2018 roku książka „Ambaras” znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

Tomasz Samojlik