Zapraszamy na warsztaty w ramach Akcji Lato!

MiiKADO Mirella Gastołek: Słowiańscy Superbohaterowie

12 lipca 2023, godz. 11:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl
wiek uczestników: 7+
czas trwania: 3 h
organizatorzy zapewniają materiały do warsztatów, ale zachęcamy do przynoszenia własnych ubrań

pełny program Akcji Lato 2023

 

Zapraszamy na warsztaty artystyczne dla najmłodszych, które przeniosą nas w świat słowiańskich mitów i baśni. To ekologiczne zajęcia, w trakcie których stworzymy niepowtarzalne stroje, przerabiając i malując nasze stare ubrania. Porozmawiamy o postaciach występujących w wierzeniach i mitach mieszkańców regionu.

Słowiańscy Superbohaterowie to autorski projekt warsztatów dla dzieci w wieku szkolnym promujące kulturę Słowian w oparciu o zajęcia plastyczne z upcyklingu odzieży. Warsztaty te łączą ekoedukację i zabawę sztuką z promocją naszej rodzimej kultury słowiańskiej. Połączenie tych elementów tworzy dla dzieci przestrzeń do kreatywnego i nieograniczonego wyrażania siebie.

 

Kobieta, która coś maluje

Mirella Gastołek

 

Mirella o sobie:
Rękodzieło towarzyszy mi od najmłodszych lat i od początku związane było one z tekstyliami. Uważam, że ubrania stanowią bardzo ważny element naszego życia, a nawet mają wpływ na charakter człowieka.

Moja przygoda ze sztuką zaczęła się już w dzieciństwie. Wtedy też zaczęłam powoli odkrywać swoje zamiłowanie do rysunku. Na początku były to projekty ubrań, które wprowadziły mnie w świat budowy ludzkiego ciała, jego formy i proporcji. Zakochałam się w tym temacie bez pamięci i został on ze mną już do dziś. Oprócz człowieka interesowała mnie w tym czasie również kultura wschodu, a konkretnie japońska manga. Z pasją szkicowałam postacie ulubionych anime a najmocniej inspirował mnie wówczas cyberpunk. Szkice tworzyłam przede wszystkim ołówkiem, węglem i sangwiną. Nie spodziewałam się wtedy, że tak mocno zwiążę się w późniejszych latach z malarstwem akrylowym.

Choć już jako dziecko marzyłam o szkole artystycznej, to jednak nie było mi dane uczęszczać do żadnej z nich. Od zawsze byłam samoukiem a wszystko to, co wychodzi teraz „spod mojej ręki” jest wynikiem mojej pasji połączonej z poszukiwaniem wiedzy o sztuce, technice czy też pogłębianym latami poczuciem estetyki.

Obecnie w swoich pracach wspomagam się często grafiką komputerową. Przy tworzeniu projektów inspiruję się np. fotografią ulubionych twórców, współczesnym wzornictwem czy też streetartem. W ostatnich latach zaczęłam doceniać wyjątkowo mocno minimalizm, prostą formę, a także abstrakcję geometryczną.

Tworzę swoje prace w Warszawie, jednak sercem związana jestem z Mazurami, skąd właśnie pochodzę. Lasy i jeziora dodają mi mocy, więc uciekam w te okolice, gdy tylko mam okazję. Ładuję tam swoje baterie, ale również czerpię mnóstwo dodatkowych inspiracji.

www.miikadoart.com