W ramach 37. Jesieni z Bluesem zapraszamy na wernisaż wystawy

Aga Krysiuk: Wycięte z muzyki

24 listopada 2022, godz. 18:00
foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

wystawa czynna do 4 grudnia 2022

Aga Krysiuk od dekady jako jedyny twórca w kraju ręcznie wykonuje obrazy i rzeźby ze starych płyt winylowych. Tworzy je autorską techniką rękodzieła, która jest doskonałym przykładem podejścia do upcyklingu. Wykorzystuje nienadające się do słuchania płyty i nadaje im nowe życie. Płyty, które nie mogą cieszyć już naszego ucha, cieszą nasze oko.
Biało-czarne portrety wykonane z płyt winylowych stanowią pewnego rodzaju pomost między światem muzyki, a przestrzenią sztuk wizualnych. Z materiału, z którego niegdyś wydobywały się dźwięki powstał obraz. Nastąpiło przeniesienie oddziaływań zmysłowych, ze słuchu na wzrok, a przy tym kreatywnie zostało wykorzystane to, co skazane było na zniszczenie.

Swoje prace prezentowała m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze, XIII Spotkaniach z Naturą i Sztuką „Uroczysko 2013” w Supraślu, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Jazz Bez”, krajowych targach designu – warszawskich „Wzorach”, wrocławskich „Konturach”, gdańskich targach muzycznych Protokultura, na giełdach płyt winylowych.

Winylowe obrazy i rzeźby często przeznacza na cele charytatywne. Portret Czesława Niemena był nagrodą Grand Prix Konkursu Wokalnego „Niemenomania 2015”, jej obrazy były także nagrodą w konkursie wiedzy o Jesieni z Bluesem.

W 2015 roku wystawą swoich prac zapowiadała u nas Zaduszki Bluesowe i 31. Jesień z Bluesem. Rok później winylowe portrety autorstwa Agi Krysiuk można było zobaczyć na Rawie Blues Festivalu w katowickim Spodku. Była to wystawa portretów sław polskiego i światowego bluesa. W 2017 roku autorka powróciła z wystawą do Spodka, tym razem na rockowy festiwal Metalmania. W Chorzowie była gościem pierwszej edycji Vinyl Festu, gdzie winylowy portret wręczono Rayowi Wilsonowi. Podczas kolejnych edycji tego festiwalu swoje winylowe portrety otrzymali: legendarny Fish z zespołu Marillion, członkowie kultowej formacji SBB, Ewa Bem, Małgorzata Ostrowska i Leszek Możdżer.
Aga Krysiuk prezentowała swoje prace na indywidualnych wystawach w Tarnowie, Wrocławiu, Gnieźnie i Gdyni. W 2018 roku jej winylowe obrazy gościły na festiwalu Wake Up and Live w Sulęcinie oraz – na zaproszenie Piotra Nalepy – na festiwalu Breakout Days w Rzeszowie. Można je było także zobaczyć na katowickim OFF Festiwalu.
W 2022 roku autorka zaprezentowała winylowe portery największych sław światowego i polskiego jazzu podczas GrajEwo Jazz Festiwalu i 18. Zaduszek Jazzowych w Pińczowie. Pod koniec lata prezentowała swoje prace na Białystok New Pop Festiwalu, a jesienią powróciła z wystawą na Rawa Blues Festiwal.

https://www.facebook.com/agakrysiuk.obrazy
https://www.instagram.com/agakrysiuk/

 

Partner wystawy: Lokalna Bistro