Zapraszamy na organizowany od 2016 roku Ukraina! Festiwal Filmowy, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, promujące ukraińskie kino i twórców! To niepowtarzalna okazja, by poznać bliżej i zrozumieć kulturę, która mimo trudności wciąż kwitnie!
9. Ukraina! Festiwal Filmowy
14 marca oraz 16-17 marca 2025
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł / normalny, 18 zł / specjalny “rodzinny” (min. 3 osoby) – w kasie kina i online: bilety.bok.bialystok.pl
9. Ukraina! Festiwal Filmowy odbył się w październiku 2024 roku w Warszawie, ale ma także swoje repliki w innych miastach (również w Białymstoku). W programie festiwalu znalazły się nowe filmy fabularne i dokumentalne, a także nagradzane na festiwalach dzieła filmowe z ostatnich lat.
W programie:
LA PALISIADA
14 marca 2025, godz. 18:15
La Palisiada
Ukraina 2023, 100′
reż. Philip Sotnychenko
(dramat kryminalny)
Ukraiński kandydat do Oscara 2024!
Opowieść o dwóch strzałach i kilku śmierciach – dosłownych i metaforycznych – opowiedziana w postsowieckim stylu neo-noir. Ukraina, 1996 rok. Pięć miesięcy przed moratorium na wykonywanie kary śmierci, dwóch starych przyjaciół, detektyw policji i psychiatra sądowy, badają sprawę morderstwa swojego kolegi. Dawno temu obaj byli zakochani we wdowie po zmarłym. Akcja toczy się kilka miesięcy przed podpisaniem przez Ukrainę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazującej kary śmierci, kiedy kraj po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku wciąż tkwi w swego rodzaju stagnacji postsowieckiego kontinuum.
Bohaterowie zanurzeni w skomplikowanej sprawie i dawno zapomnianych wspomnieniach, tworzą przyszłość, w której ich dzieci będą musiały żyć, dziedzicząc niezrealizowane aspiracje swoich rodziców. Unikalny styl wizualny filmu został stworzony przy użyciu szeregu technik celuloidowych i cyfrowych, w tym retro kamery wideo, której ostatnie zachowane kasety zostały zamówione z różnych miejsc na całym świecie.
Philip Sotnychenko – ukraiński reżyser filmowy, urodzony w Kijowie w 1989 roku. Ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Filmu i Telewizji im. I. Karpienki-Kary. Współzałożyciel Contemporary Ukrainian Cinema, promującego niezależnych twórców. Jego krótkie filmy (“Son”, “Nail” i “Technical Break”) były pokazywane na międzynarodowych festiwalach i zdobyły wiele nagród. “La Palisiada”, jego debiut fabularny, koncentruje się na ostatniej sprawie związanej z karą śmierci na Ukrainie, wykonanej w 1996 roku, tuż przed jej zniesieniem. Aktywnie uczestniczy w życiu filmowym Ukrainy, pełniąc rolę dyrektora programowego festiwalu GOGOLFEST.
STEPNE
16 marca 2025, godz. 18:00
Stepne
Ukraina, Niemcy, Polska, Słowacja 2023, 117′
reż. Marina Vroda
(dramat)
Nagroda jury dla najlepszego filmu fabularnego 9.U!FF!
Historia kilku dni z życia mężczyzny, który wraca z wielkiego miasta do rodzinnej wioski Stepne na Ukrainie, by zaopiekować się umierającą matką. Pożegnanie z nią, spotkanie z bratem i ukochaną kobietą skłaniają go do refleksji nad przeszłością i dokonanymi wyborami. Matka przed śmiercią wspomina o zakopanych skarbach, co przywołuje jego dawne marzenia i pragnienia, które nigdy się nie spełniły.
Film porusza problem utraty kontaktu z przeszłością, zanikającej wioski i mieszkańców, a bohater uczy się doceniać to, co może zbliżyć go do utraconych wartości. „Stepne” to pełnometrażowy debiut Maryny Vrody, laureatki Złotej Palmy w Cannes za krótkometrażowy „Cross”.
Maryna Vroda – absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatralnego im. I. K. Karpenko-Kary (specjalizacja: reżyseria filmów fabularnych). W trakcie studiów uczestniczyła w warsztatach Mychajło Illenki i Walerija Siwaka, a po ich ukończeniu pracowała z Siergiejem Łoźnicą. Jej krótkometrażowe filmy zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach, a film “Cross-Country” był nominowany do Golden Starfish Award na Hamptons International Film Festival w 2011 roku oraz zdobył Złotą Palmę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu w Cannes. W 2016 roku studiowała na Uniwersytecie Filmowym Babelsberg KONRAD WOLF. “Stepne” to jej debiut pełnometrażowy.
Wybrana filmografia:
2023: Stepne
2015: Penguin
2014: Snails (krótkometrażowy)
2011: Cross-Country Run (krótkometrażowy)
REDAKCJA
17 marca 2025, godz. 18:00
Redakcja
Ukraina, Niemcy, Słowacja, Czechy 2024, 126′
reż. Roman Bondarchuk
(dramat)
Nagroda jury dla najlepszego filmu fabularnego 9.U!FF!
Na dzikich stepach południowej Ukrainy młody badacz przyrody, Yura, szuka zagrożonego gatunku świstaka, ale zamiast tego jest świadkiem zbrodni.
Chcąc ujawnić prawdę, zabiera swoje zdjęcia do redakcji lokalnej gazety. Szybko jednak zdaje sobie sprawę, że nikomu tam nie zależy na dochodzeniu sprawiedliwości. Podczas gdy zbliża się wielka wojna, naiwny światopogląd Yury rozpada się w burzy fałszywych wiadomości, sfałszowanych wyborów politycznych i tajemniczych rytuałów. Podczas swojej podróży bohater chce dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest – zagrożonym gatunkiem, dobrym czy po prostu przegranym człowiekiem?
Film został nakręcony w obwodzie chersońskim, tuż przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę. Jest dedykowany montażyście Viktorowi Onysko, który zginął na froncie.
Roman Bondarchuk – ukraiński reżyser, scenarzysta, operator i producent. Absolwent Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Tworzył dokumenty dla takich kanałów jak ZDF, MDR i ARTE. Jego film „Ukraińscy szeryfowie” zdobył Specjalną Nagrodę Jury na IDFF w Amsterdamie i był kandydatem Ukrainy do Oscara, a „Dixie Land” otrzymał Złotego Księcia na MFF w Odessie. Debiut fabularny „Wulkan” prezentowano na wielu festiwalach międzynarodowych, a „Redakcja” miała premierę na Berlinale w sekcji Forum.
Filmografia:
2014: Euromajdan. Surowy montaż
2015: Dixieland
2015: Ukraińscy szeryfowie
2018: Wulkan
2024: Redakcja