Zapraszamy na organizowany od 2016 roku Ukraina! Festiwal Filmowy, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, promujące ukraińskie kino i twórców!

8. Ukraina! Festiwal Filmowy | Białystok

17-22 listopada 2023
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 18 zł / w kasie kina, 16 zł / online: bilety.bok.bialystok.pl

8. Ukraina! Festiwal Filmowy odbył się w październiku w Warszawie, ale ma także swoje repliki w innych miastach (również w Białymstoku). Będzie też dostępny online na platformie vod.warszawa.pl od 27 października do 12 listopada 2023 roku. W programie festiwalu znalazły się nowe filmy fabularne i dokumentalne, a także nagradzane na festiwalach dzieła filmowe z ostatnich lat.

8. Ukraina! Festiwal Filmowy | Białystok – harmonogram:

17 listopada 2023
16:30 NIE ZNIKNIEMY, reż. Alisa Kowalenko, dokumentalny, Ukraina 2023, 100′, bilety: 18 zł / 16 zł
18:30 DO YOU LOVE ME?, reż. Tonia Nojabrova, dramat, Ukraina, Szwecja 2023, 90′, bilety: 18 zł / 16 zł

19 listopada 2023
16:30 W UKRAINIE, Polska 2023, 83′, bilety: 18 zł / 16 zł
18:30 KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT. (YA I FELIX), Ukraina 2022, 92′, bilety: 18 zł / 16 zł

20 listopada 2023
16:15 MOJA OZERNA, Polska 2022, 58′, bilety: 18 zł / 16 zł

21 listopada 2023
16:30 SKĄD DOKĄD, Polska, Francja, Ukraina 2023, 83′, bilety: 18 zł / 16 zł
18:30 WSCHODNI FRONT, Litwa, Ukraina, Czechy, USA 2023, 98’, bilety: 18 zł / 16 zł

22 listopada 2023
18:15 LUKSEMBURG LUKSEMBURG, Ukraina 2022, 105′, bilety: 18 zł / 16 zł

Więcej o filmach:

NIE ZNIKNIEMY (dokumentalny)
reż. Alisa Kowalenko, Ukraina 2023, 100′

Śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z nudą i licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i drogi życiowej. Jednak ta piątka znajduje się w Donbasie, gdzie od lat trwa wojna. Nie dość, że region został spustoszony gospodarczo, to jeszcze w oddali – a czasem zupełnie blisko – nieustannie toczą się walki.
Młodzież miota się i zmaga z rzeczywistością, starając się odnaleźć poprzez rysunek, fotografię, muzykę, a przede wszystkim – przyjaźń. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych, bawią się w zrujnowanych domach, starając się wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa. Gdy marzą o ucieczce, pojawia się niespodziewana propozycja. Mogą odwiedzić Nepal i wędrować przez podnóża Himalajów. Trenują intensywnie, by zrealizować marzenie. Dokumentują wysiłki w dziennikach wideo. W miarę pogarszania się sytuacji w Ukrainie, pojawia się groźba inwazji rosyjskiej na pełną skalę. Czy nadzieje i plany tych młodych ludzi się spełnią?

Festiwale i nagrody: 2023 Docudays UA – Najlepszy Film, 2023 IFF Berlinale – nominacja w sekcji Generation 14 plus, 2023 Ukraińskie Nagrody Filmowe – nominacja w kategorii najlepszy dokument, 2023 IFF Odessa – nominacja w kategorii najlepszy dokument

DO YOU LOVE ME? (dramat)
reż. Tonia Nojabrowa, Ukraina/Szwecja 2023, 90′

Kijów, rok przed upadkiem Związku Radzieckiego. Siedemnastoletnia Kira marzy o aktorskiej karierze. W epoce znanej po ukraińsku jako “Perebudova” lub “przebudowa”, w modzie są kolorowe nylonowe pończochy, pokolenie jej rodziców świętuje jedząc kawior na grzankach i wznosząc toasty kryształowymi kieliszkami, a artyści zastanawiają się, gdzie mogą zdobyć tanie dolary. Życie Kiry wkrótce nabierze rozpędu, ale jej rodzina i kraj, w którym mieszka, zaczynają się rozpadać.

Drugi pełnometrażowy film w dorobku Toni Nojabrowej, a zarazem częściowo autobiograficzna opowieść i kronika pełzającej, ale radykalnej transformacji. Droga do niezależności jest niepewna i czasami bolesna.

Festiwale i nagrody: Główna Nagroda 16. Festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie, IFF Berlinale 2023 – sekcja Panorama

W UKRAINIE (dokumentalny)
reż. Piotr Pawlus, Tomasz Wolski, Polska 2023, 83′

Gdy Rosja rozpoczęła działania wojenne przeciw ludności cywilnej, Europejczycy zjednoczyli się, by przyjąć niemal 8 milionów uchodźców z Ukrainy. Co się stało z tymi, którzy nie wyjechali i z tymi, którzy wrócili do domu? Czy „dom” nadal znaczy dla nich to samo?

Filmowcy Piotr Pawlus i Tomasz Wolski pokazują, jak wygląda życie w zbombardowanych miastach i spalonych wioskach.

Nagrody i festiwale: 2023 IFF Berlinale – sekcja Forum, 2023 Nyon (Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego “Vision du Reel”) – Wyróżnienie, 2023 Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) – Srebrne Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych za “poruszające doświadczenie wchodzenia krok po kroku w głąb horroru wojny za sprawą mądrych artystycznych wyborów i świetnego montażu”

KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT. / YA I FELIX (dramat)
reż. Iryna Ciłyk, Ukraina 2022, 92′

Tymofij mieszka z rodziną w prowincjonalnym miasteczku, aż pewnego dnia w jego życiu pojawia się wyjątkowy przyjaciel. Felix to weteran wojny w Afganistanie, były oficer kontrwywiadu, złamany procesami alkoholik, ale jednocześnie wielki fan muzyki. Chłopiec i Felix zostają przyjaciółmi.

Film jest adaptacją powieści ukraińskiego pisarza Artema Chekh’a „Kim jesteś?” oraz wzruszającą opowieścią o pokoleniu ludzi, którzy byli nastolatkami w latach 90. i dorastali, aby zmierzyć się z własnymi problemami.

Nagrody i festiwale: Ukraińskie Nagrody Filmowe 2022 – nominacja dla najlepszego filmu, IFF Odessa 2022 – nominacja dla najlepszego filmu

MOJA OZERNA (dokumentalny)
reż. Karina Będkowska, Polska 2022, 58′

Dla osamotnionej bohaterki podróż z Londynu do Ozerny, małej ukraińskiej wioski, by spotkać się z krewną, niespodziewanie staje się początkiem jej drogi do odzyskania sił i nawiązania bliskości z drugą osobą. Bohaterki spotykają się w trudnych momentach życia – ciocia Sława ma 87 lat i tęskni za zmarłym mężem, a młodsza od niej o kilka dekad Karina nie może znaleźć swojego miejsca na ziemi. Na ukraińskiej wsi podglądamy, jak rodzi się ponadpokoleniowa i ponadnarodowa przyjaźń dwóch zagubionych kobiet.

SKĄD DOKĄD (dokumentalny)
reż. Maciek Hamela, Polska/Francja/Ukraina 2023, 83′

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.

„Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (zvidky) i „dokąd” (kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Festiwale i nagrody: 2023 Millenium Docs Against Gravity – Nagroda Dla Najlepszego Filmu Polskiego, 2023 Millenium Docs Against Gravity – Nagroda Sieci Kin Studyjnych, 2023 Sheffield IFF – nagroda główna, 2023 Odessa IFF – nominacja, U!FF 2022 – Nagroda Publiczności

WSCHODNI FRONT (dokumantalny)
reż. Witalij Mańskyj, Jewhen Titarenko, Litwa/Ukraina/Czechy/USA 2023, 98’

24 lutego 2022 roku Jewhen nie zastanawiał się, co powinien zrobić. Poszedł na front. Od pierwszej minuty rosyjskiej agresji na Ukrainę na wielką skalę, zaczął rejestrować wszystko, co go otaczało: własne uczucia, gdy pierwsze rakiety zaczęły bombardować jego miasto; dziesiątki tysięcy uchodźców w pośpiechu opuszczających swoje domy,
tworząc niekończące się korki przy wyjazdach z miasta; i przyjaciół, z którymi poszedł na wojnę, która dotarła do progu jego własnego domu w Kijowie.

Jewhen jest członkiem ochotniczego batalionu medycznego “Szpitalnicy” utworzonego w 2014 roku, obecnie liczącego ponad 1000 osób. Misją batalionu jest udzielanie pierwszej pomocy na linii frontu i ewakuowanie rannych do kwatery głównej lub szpitali. Brygady zwykle pracują w parach po dwa pojazdy medyczne, tworząc w ten sposób jednostkę mobilną. To właśnie ci ludzie są głównymi bohaterami filmu. Od pierwszych godzin wojny jesteśmy tak blisko, jak to tylko możliwe i obserwujemy pierwsze pół roku, aż do 24 sierpnia 2022 roku. Te sześć miesięcy jest pełne dramatyzmu, rozpaczy, strachu, nienawiści, goryczy, miłości i, co najważniejsze, wiary w zwycięstwo.

Nagrody i festiwale: 2023 – MFF Berlinale, 2023 – FF Saloniki, 2023 – One World Praga

LUKSEMBURG LUKSEMBURG (komediodramat)
reż. Antonio Lukicz, Ukraina 2022, 105′

Drugi pełnometrażowy film po “Moje myśli są ciche”, świetnie przyjętym przez krytyków i publiczność debiucie młodego reżysera.

Kiedy bracia bliźniacy dowiadują się, że ich dawno niewidziany ojciec jest chory w Luksemburgu, wyruszają w podróż, by zobaczyć go po raz ostatni. Czy mężczyzna, którego znajdą będzie tym złym ojcem, którego pamiętają? Kolya uważa go za bohatera, podczas gdy Wasilij ma go za łajdaka.

Odtwórcy głównych ról Amil Nasirov i Ramil Nasirov to bracia bliźniacy, członkowie bardzo popularnego w Ukrainie zespołu Kurgan & Agregat. Do początku wojny na pełną skalę, Kurgan & Agregat stale koncertowali w ukraińskich miastach, pomagając ukraińskiej armii. Obecnie są zaangażowani w wolontariat i zakup dronów dla sił zbrojnych.

Festiwale i nagrody: 11 nominacji do Nagrody Złota Dzyga 2023, w tym dla najlepszego filmu, scenariusza, za reżyserię i najlepsze role, IFF Wenecja 2022: nominacja do nagrody za najlepszą reżyserię dla Antonio Lukicza

 

Więcej informacji: https://ukrainaff.com/