W ramach 39. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy debatę

ŹRÓDŁA NADZIEI W CZASACH KRYZYSÓW

24 maja 2025, godz. 14:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Wstęp wolny

Osoby uczestniczące: Julia Fiedorczuk, Dominika Lasota, Mateusz Rybak, Andrzej Rychard

Prowadzenie: Katarzyna Kasia, Grzegorz Markowski

Podobno nadzieja jest przekonaniem, że to, co robimy, ma znaczenie, nawet jeśli nie sposób z góry przewidzieć, jakiego i kiedy znaczenia nabierze lub na co i na kogo może wpłynąć.
Wszyscy znamy z przeszłości przykłady wielkich przemian idei i wartości, będących wynikiem pracy pisarzy, naukowców, intelektualistów czy działaczy społecznych. Nie każda zmiana przynosi poprawę, nie każda jest zmianą na lepsze, ale jest zmianą, w której możemy odegrać pewną rolę, jeśli zdecydujemy się podjąć działanie.

Czy tak rodzą się nadzieja i pamięć?
Gdzie i jak szukać nadziei, gdy świat płonie i tonie w kryzysach: humanitarnym, klimatycznym, moralnym, gospodarczym?
Jak w mroku odnaleźć źródła nadziei?

Nad tymi problemami pochylą się zaproszone przez nas osoby.

Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni w Instytucie Anglistyki oraz współzałożycielka Centrum Humanistyki Środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej twórczości eksponuje relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury. Autorka zbiorów opowiadań Poranek Marii i inne opowiadania (2010) i Bliskie kraje (2016) oraz powieści Biała Ofelia (2013), Nieważkość  (2015), Pod słońcem (2020) i Dom Oriona (2023). Opublikowała sześć tomów wierszy. Za tom Psalmy (2017) otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Publikowała także eseje. Jest felietonistką “Przekroju” i “Polityki”. Utwory Julii Fiedorczuk przetłumaczono na ponad 20 języków.

Dominika Lasota –  aktywistka, współzałożycielka inicjatywy WSCHÓD oraz członkini globalnego ruchu klimatycznego Fridays For Future. Walczy o uczciwą transformację polskiej gospodarki, tak by nikt nie musiał bać się ani końca świata, ani końca miesiąca. Była współtwórczynią najbardziej wpływowej kampanii profrekwencyjnej „Cicho Już Byłyśmy”, która poruszyła setki tysięcy dodatkowych wyborczyń w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Mateusz Rybak – nastoletni aktywista zaangażowany w pomoc humanitarną osobom w kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej. Codziennie niesie pomoc ludziom, których spotyka w lesie mierząc się nie tylko z trudnościami akcji ratowniczych, ale także hejtem. Sytuacją na pograniczu dzieli się w mediach społecznościowych nagłaśniając niegasnący kryzys humanitarny.  Był nominowany w kategorii Obywatel do Medalu Wolności Słowa.

Andrzej Rychard – wybitny socjolog i komentator życia społecznego i politycznego, specjalizujący się w socjologii instytucjonalnej, socjologii organizacji oraz socjologii polityki i gospodarki. Jest profesorem nauk humanistycznych i dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Prowadzi badania nad legitymizacją systemów politycznych i ekonomicznych, a także wpływem dziedzictwa historycznego i kulturowego na współczesne społeczeństwa. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych.

Katarzyna Kasia –  filozofka, wykładowczyni akademicka, publicystka i dziennikarka radiowo-telewizyjna, współtworzy program „Kwiatki Polskie” w TVP oraz audycje i podcasty w Radio Nowy Świat. Była współprowadząca „Szkła kontaktowego”; felietonistka „Newsweeka”, laureatka Nagrody O!lśnienia Onetu oraz zdobywczyni tytułu Warszawianki Roku w 2023 roku; współautorka (wraz z Grzegorzem Markowskim) książki „Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.

Grzegorz Markowski – dziennikarz radiowy i telewizyjny. Jest absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Razem z Katarzyną Kasią tworzą niepowtarzalny duet dziennikarski w programach „Kwiatki Polskie” w TVP oraz czwartkowym wydaniu „Nowy świt” w Radiu Nowy Świat ,  był współprowadzącym „Szkła kontaktowego”; współautor (wraz z Katarzyna Kasią) książki „Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.