W ramach 38. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na debatę
Kultura odwagi. Czy sztuka ma siłę wzmacniania?
24 maja 2024, godz. 19:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
prowadzenie: Bogna Świątkowska
Czego boimy się jako osoby i jako społeczeństwo?
Co budzi w nas lęk?
Gdzie szukać źródeł odwagi?
Jak budować kulturę odwagi w miejsce kultury strachu?
Jak dawać siłę tym, którym odbiera się godność, prawo do bycia, prawo do decydowania, prawo do pomocy?
Jak budować odwagę cywilną w społeczeństwie, do którego dołączyły tysiące ludzi uciekających od wojny i bezgranicznej przemocy?
Osoby uczestniczące:
Oksana Czerkaszyna – aktorka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Charkowie, związana zarówno ze scenami profesjonalnymi, jak i niezależnymi. W 2018 roku debiutowała na polskiej scenie teatralnej w spektaklu Katarzyny Szyngiery „Lwów nie oddamy”, otrzymała za tę rolę kilka najważniejszych nagród teatralnych. W filmie Natalii Worożbyt „Złe drogi” zagrała jedną z głównych ról, za którą zdobyła nagrodę Kinokoło 2020 dla najlepszej ukraińskiej aktorki filmowej. Od 2021 roku jest częścią zespołu aktorskiego Teatru Powszechnego w Warszawie.
Izabela Trybus – certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Specjalista psychotraumatolog. Współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii Psychoanalitycznej Otwarci w Białymstoku. Prowadzi Psychoanalityczne Spotkania Filmowe „W głębi” w Kinie Forum. Szkoli w zakresie psychotraumatologii. Pracuje z osobami doświadczonymi traumą. Zaangażowana w pomoc terapeutyczną dla wolontariuszy pracujących z uchodźcami. Członkini Stowarzyszenia Egala działającego na rzecz pomocy uchodźcom na polsko – białoruskiej granicy. Od 2022 roku działa na rzecz ocalałych z przemocy seksualnej w konflikcie zbrojnym, znajdujących się na terenie RP.
Dominik Kuc – członek Rady Fundacji GrowSPACE, w ramach której zajmuje się wspieraniem edukacji i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey, inicjator Warszawskiej Linii Zdrowia Psychicznego, współautor raportu o dostępności opieki psychologicznej w szkołach i kolejkach do psychiatrów dziecięcych. Od 2023 roku współtworzy porozumienie “TAK dla Prewencji Suicydalnej”. Za działalność dla najmłodszych został honorowany nagrodą im. Janusza Korczaka.
Daniel Rycharski – polski artysta i grafik, doktor nauk o sztukach pięknych, laureat Paszportu Polityki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Działa ze społecznością rodzinnej miejscowości Kurówko. Adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Jego twórczość dotyka tematów prowincji, wiary i religii, a także stosunku Kościoła katolickiego do osób LGBTQ+ z perspektywy wierzącego geja, jego życie było inspiracją dla filmu „Wszystkie nasze strachy”
Jakub Skrzywanek – reżyser, autor, twórca instalacji performatywnych. Dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Kurator programowy teatru Vaba Lava w Tallinnie. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz kursu DOK PRO w Mistrzowskiej Szkole Wajdy. Laureat Paszportu Polityki, twórca spektaklu „Zbrodnia i Kara. Z powodu zbrodni Rosjan, których nie potrafimy zrozumieć”, czy „Spartakus. Miłość w czasie zarazy”.
Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”/ www.nn6t.pl.
Jej praktyka ma charakter interdyscyplinarny i popularyzatorski. Tworzone przez nią projekty mają najczęściej charakter platform łączących wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem ciekawskich amatorów i entuzjastów.