W ramach 38. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu

20 DNI W MARIUPOLU oraz spotkanie z Żenią Klimakinem

23 maja 2024, godz. 19:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 18 zł – w kasie kina Forum i online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

❗️Pokaz filmu wyłącznie dla widzów dorosłych (18+)❗️

film z polskimi, ukraińskimi i angielskimi napisami

Wstrząsający do głębi. Taki film to prawdziwa rzadkość.
The Hollywood Reporter

Sztuka dokumentu w absolutnie miażdżącej odsłonie.
The Times

Brawurowe, wzruszające, bezwzględne arcydzieło.
The Guardian

 

20 dni w Mariupolu / 20 Days in Mariupol
Ukraina 2023, 94’
reż. Mścisław Czernow

Nagroda publiczności – Sundance Film Festival 2023
Nagroda publiczności – Hot Docs 2023
Wyróżnienie Jury – DocAviv 2023
Nagroda Główna, Nagroda publiczności – WATCH DOCS 2023
Oscar 2024 – Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez dziennikarzy, którzy do końca pozostali w oblężonym mieście. Film, który zdobył Nagrodę Pulitzera.

“20 dni w Mariupolu” to bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, którego twórcy pozostali w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, który pokazuje, w jaki sposób udało się wywieźć ten wybuchowy materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą ujawnia bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.
Film tylko dla widzów dorosłych.

Żenia Klimakin

Żenia Klimakin – dziennikarz, redaktor naczelny portalu „Nowa Polsza”, wolontariusz. Pracował dla Polskiego Radia, culture.pl, TVN i telewizji „1+1”. W ostatnich latach przeprowadza wywiady z osobami, które przeżyły ciężką traumę, więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych, matkami zabitych ukraińskich żołnierzy, uchodźczyniami.

 

Mścisław Czernow, fot. Felipe Dana

Mścisław Czernow (Mstyslav Chernov) – reżyser, scenarzysta, producent, autor zdjęć “20 dni w Mariupolu”. Korespondent Associated Press i prezes Stowarzyszenia Ukraińskich Fotografików. Od przystąpienia do AP w 2014 roku, zajmował się problematyką społeczną, relacjonował również przebieg konfliktów i kryzysów w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Przez ostatnich kilka lat zajmował się głównie dokumentowaniem rosyjskiej inwazji w Ukrainie.
Wraz ze swoim wieloletnim współpracownikiem, Jewgienijem Małoletką, Czernow rejestrował przebieg oblężenia Mariupola, przekazując światu relacje naocznych świadków rosyjskich ataków na miasto. Odwaga, jaką wykazał się relacjonując oblężenie Mariupola zaowocowała zdobyciem Nagrody Pulitzera. W 2016 roku UK Royal Television Society przyznało mu tytuł operatora roku, a w 2015 roku – młodego talentu roku.
Czernow pochodzi ze Wschodniej Ukrainy, mieszka obecnie w Niemczech.