Już po raz 37. spotkamy się w Białymstoku podczas najstarszego oraz – nie da się ukryć! 🙂 – jednego z najbardziej lubianych festiwali bluesowych w Polsce!
Zarezerwujcie sobie czas od 24 do 27 listopada.

Jakie były początki naszego festiwalu?

Na pomysł powołania do życia imprezy wpadł Ryszard „Skiba” Skibiński, lider Kasy Chorych. Jego determinacja sprawiła, że festiwal faktycznie powstał i po raz pierwszy odbył się w listopadzie 1978 roku.

Redaktor Jacek Grun w “Gazecie Współczesnej” z 3 grudnia 1978 roku pisał:
Dobrze się stało, że Miejski Dom Kultury wspólnie ze Związkiem Socjalistycznej Młodzieży Polskiej podjęli się – z tremą debiutantów – zorganizowania trzydniowej “Jesieni z bluesem”, której celem było przedstawienie mało znanych, ale częstokroć doskonałych wykonawców bluesa, country i pokrewnych im odmian amerykańskiego folkloru. I okazało się, że wcale nie potrzeba wielkich pieniędzy, hucznej reklamy, popularnych nazwisk, by wszyscy wyszli z koncertów zadowoleni… (…) W ramach “Jesieni z bluesem” odbyły się trzy identyczne koncerty, chociaż w przypadku muzyki, w znacznym stopniu improwizowanej i spontanicznej, trudno mówić o identyczności. W klubie “Sepularium” koncert trwał trzy godziny, w “Promenadzie” chyba sześć, w hangarowatym Klubie Rozrywki zaś wykonawcy prezentowali nieco inny repertuar. Frekwencja dopisała, były też wydarzenia.

Dodajmy też, że w kolejnych latach blues rozbrzmiewał m.in. w filharmonii i teatrze, a później – już na stałe – w Forum i Famie.
Po 11. edycji festiwalu, w 1988 roku, zawieszono organizowanie imprezy. Reaktywowano ją w 1996 roku i od tego czasu – z wyjątkiem 2020 roku, gdy została odwołana z powodu pandemii – odbywa się regularnie.

Przypomnijmy jeszcze, że podczas pierwszej Jesieni wystąpili: Kasa Chorych, Irjan, Martyna Jakubowicz, Michał Łuszczyński i Mr. Olek Country Band.

A kto wystąpi w tym roku? Oto program!

24 listopada 2022

Forum
godz. 18:00 – wernisaż wystawy Agi Krysiuk “Wycięte z muzyki” / wstęp wolny
godz. 19:00Africa Gospel Project (Niemcy) / bilet: 30 zł

25 listopada 2022

Forum / godz. 18:00 / bilet: 80 zł
The Cinelli Brothers (UK)
Micke & Lefty feat. Chef (Finlandia)
Bai Kamara Jr & The Voodoo Sniffers (Belgia)

Fama / godz. 23:30 / bilet: 30 zł
Band of Heysek (Czechy)

26 listopada

BOK/CLZ / godz. 11:00Z harmonijką przez Świat z Bartkiem Łęczyckim – program dla dzieci / bilet 20: zł (dziecko + opiekun)
Klubokawiarnia Duży Pokój / godz. 13:00Puhovsky/Kubiak/Jakubowski (PL) – retro sesja na żywo

Forum / godz. 18:00 / bilet: 80 zł
Dustin Arbuckle & Damnations (USA)
Big Creek Slim Trio (Dania)
Kaz Hawkins (Irlandia/Francja)

Fama / godz. 23:30 / bilet: 30 zł
Blues Fighters (PL/USA)

27 listopada

Fama / godz. 13:00 / bilet 25 zł
Łukasz Jemioła / Bartek Łęczycki (PL)

Karnet: 220 zł – liczba ograniczona – w sprzedaży od 24 października w kasach Forum i BOK/CLZ oraz na stronie: bilety.bok.bialystok.pl