W ramach festiwalu 37. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na spektakl taneczny i spotkanie z twórczyniami
Tryptyk – obrazy o kobiecości (60′) / reż. Anna Obszańska
produkcja: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
26 maja 2023, godz. 19:30
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł / przedsprzedaż, 35 zł / w dniu wydarzenia – WYPRZEDANE
wydarzenie dla widzów od 18. roku życia
prowadzenie spotkania: Małgorzata Skowrońska
reżyseria: Anna Obszańska – IV rok Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie
obsada: Agnieszka Ferenc, Magdalena Malik, Natalia Gryczka, Agata Jędrzejczak
opieka pedagogiczna: Paweł Miśkiewicz, Rudolf Zioło
muzyka: Kamil Tuszyński, Marek Bula
Spektakl składa się z trzech niezależnych, ale wzajemnie dopełniających się obrazów, eksplorujących intymność oraz fizyczność kobiecego ciała. Spektakl bada temat kobiecości.
Aktorki-tancerki wcielając się na przestrzeni całego widowiska w wiele różnych kreacji, budując na scenie różne sytuacje – starają się przyjrzeć zastanym sposobom pojmowania tego hasła oraz związanym z nim schematom i stereotypom.
Pierwsza część inspirowana jest postacią Lawinii z szekspirowskiego „Tytusa Andronikusa”. Studium tej postaci stało się punktem wyjścia do opowiadania o kobiecym ciele. Ciele w tym wypadku skrzywdzonym, okaleczonym, zdeformowanym, zhańbionym. Ciele, które przeżywa i nosi w sobie traumę. Ciele, które nie wie już kim/czym jest i jako autonomiczny byt bada swoją nową tożsamość.
Druga część to z kolei próba odpowiedzi na pytanie dotyczące piękna kobiecego ciała. Jego walorów estetycznych, seksualnych, mających cieszyć oko – zazwyczaj męskie. Próbując zerwać ze stereotypowym wizerunkiem kobiecego ciała, aktorki – tancerki kreują alternatywne wyobrażenie, poszukując formy buntu przeciwko dyktowanemu kulturowo obliczu kobiecości.
Ostatni obraz to odwołanie do najważniejszej roli społecznej z jaką utożsamiana jest kobieta – matki rodzicielki. Głównym impulsem do powstania tej części była i jest zaostrzona polityka prowadzona przez polski rząd wobec praw kobiet. Uprzedmiotowienie kobiet polegające na sprowadzeniu ich do funkcji rozrodczej.
Foto w wydarzeniu: Klaudyna Schubert