W ramach festiwalu 37. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na performans:

Magda Szpecht: Cyber Elf

24 maja 2023, godz. 18:30
bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu wydarzenia), do kupienia w kasach Kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

25 maja 2023, godz. 12:00 (pokaz specjalny dla uczniów, studentów i seniorów)
bilety: 15 zł (za okazaniem legitymacji szkolnej, studenckiej lub karty seniora) do kupienia tylko w kasach Kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa
rezerwacje dla grup: kasa.forum@bok.bialystok.pl
p
o pokazie – spotkanie artystki z publicznością

Klub Fama, ul. Legionowa 5
wiek: 15+

 

Cyber Elf
Wszyscy znamy obrazy ze zniszczenia Teatru Dramatycznego w Mariupolu, druzgocącego przykładu rosyjskiej agresji obojętnej na los dzieci, nieuzbrojonych cywilów czy po prostu na ludzkie życie. Teatr wykorzystany jako schron został obrzucony bombami i całkowicie zniszczony pomimo jasnego ostrzeżenia o znajdujących się w środku dzieciach. Wyrysowany kredą napis w języku rosyjskim „дeти” obiegł cały świat, wysyłając jasny komunikat. Władimir Putin i jego poplecznicy wypowiedzieli wojnę totalną cywilizacji, ludzkości i kulturze, wciągając w sam środek konfliktu teatr – dosłownie i w przenośni.

 

Ale co teatr może zrobić, żeby pomóc Ukrainie?
Po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku reżyserka teatralna Magda Szpecht postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa – walczącej z rosyjskimi trollami, fake newsami i dezinformacją cyberaktywistki. Jej codziennym polem bitwy i narzędziami do udostępniania sprawdzonych informacji stały się platformy społecznościowe (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube i inne), ale też portale informacyjne, kanały telewizyjne i wiadomości z pierwszej ręki. Wszystko to, aby chronić pierwszą – i może kluczową dla stron wyłączonych z konfliktu – linię frontu: odbywającą się w cyberprzestrzeni walkę o prawdę.

Wykład „Cyber Elf” jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyberaktywistki. To działanie tu i teraz, z jednej strony pozwalające nam na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, jest to okazja dla każdego z nas, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym możemy włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.

Слава Україні!

 

reżyseria i wykonanie: Magda Szpecht
dramaturgia: Olga Drygas
wideo: Natan Berkowicz & DZIKI
specjalne podziękowania: Kristė Savickienė (SIRENOS) i Olga Drygas (Nowy Teatr)
kurator projektu: Michał Rogulski ÆFEKT
Projekt jest koprodukcją festiwalu SIRENOS w Wilnie, Nowego Teatru w Warszawie i ÆFEKT.

fot. Maurycy Stankiewicz