Zapraszamy na uroczyste otwarcie 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA!

Jacek Sienkiewicz (PL) live do filmu „Ménilmontant” (1926)

6 grudnia 2023, godz. 20:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł / przedsprzedaż, 40 zł /w dniu wydarzenia – w kasie Forum + online na bilety.bok.bialystok.pl

🔥 Jacek Sienkiewicz, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej, zabierze nas w melancholijną podróż do paryskiej dzielnicy Ménilmontant lat 20. ubiegłego wieku. Poetycka impresja Dimitri Kirsanoffa o zbrodni, miłości i samotności, to jedno z największych i niedocenianych dzieł wczesnej awangardy francuskiego i światowego kina!

📽 Ménilmontant
reż./dir. Dimitri Kirsanoff, 1926, 38′

Historia dwóch sióstr, które uciekają ze wsi do miasta po tragicznej śmierci rodziców. Po kilku latach przeprowadzają się do Paryża, gdzie znajdują pracę w kwiaciarni. Dzielą mieszkanie, ciesząc się życiem wielkiego miasta. Kiedy młodsza siostra (zjawiskowa w ocenie ówczesnych krytyków Nadia Sibirskaïa) zakochuje się w paryskim bandycie i playboyu (Maurice Ronsard), starsza siostra (Yolande Beaulieu) czuje się osamotniona i zazdrosna. Wkrótce mężczyzna traci zainteresowanie młodszą i rozpoczyna romans ze starszą siostrą. Finalnie obie stają się ofiarami tego samego mężczyzny…
Estoński reżyser Dimitri Kirsanoff stworzył dzieło totalne – napisał do niego scenariusz, wyreżyserował je i sfilmował. Co niezwykłe na tamte czasy, fabuła filmu jest przekazywana wyłącznie za pośrednictwem obrazów, bez napisów. Reżyser skorzystał z szerokiej palety awangardowych technik montażu, dodatkowo lirycznie i melancholijnie wykorzystując scenerię, a zwłaszcza tytułową dzielnicę paryskiej klasy robotniczej. Wszystko to złożyło się na olśniewające, poruszające do dziś arcydzieło.

Jacek Sienkiewicz
Jeden z pionierów i najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej ostatnich dwóch dekad. Zaczynając od wczesnych brzmień acid i rave, a w ostatnich latach skłaniając się ku zaawansowanym, dźwiękowym eksperymentom, jest autorem kilku albumów i ponad 50 winylowych singli, których zawartość rozpięta jest pomiędzy typowo imprezowymi techno produkcjami, a abstrakcyjnymi ambientowymi impresjami. Zawsze kroczący własną drogą, rozwija swoje unikalne, charakterystyczne brzmienie poza dominującymi trendami. Od ponad 20 lat prowadzi wytwórnię Recognition, za pośrednictwem której odkrywa i promuje nietuzinkowych polskich artystów. Sienkiewicz jest również autorem wielu wydawnictw i remiksów wydanych nakładem innych europejskich wytwórni, współpracował z wieloma uznanymi artystami (m.in. Ricardo Villalobos, Max Loderbauer, Atom TM), z którym regularnie nagrywa i koncertuje.
W ostatnich latach rozwija także projekty interdyscyplinarne, jak improwizowane koncerty, instalacje czy innowacyjne prace wideo, a także eksperymentalne kompozycje nawiązujące do muzyki współczesnej, w tym reinterpretacje kompozytorów związanych ze słynnym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia.

🎧 https://soundcloud.com/jaceksienkiewicz

Jacek Sienkiewicz, foto: Konrad Ćwik