W ramach 17. MFFK ŻUBROFFKA zapraszamy na pokaz konkursowy

OKNO NA WSCHÓD zestaw II (114′)

7.12.2023, 17:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

9.12.2023, 18:00
Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
wstęp wolny

 

KAKUKKFIÓKA
ANOTHER NEST
reżyser: Márk Beleznai
Węgry, 2022, 17’23’’

24-letni Ádám wiedzie spokojne życie drobnego dilera trawki w mieszkaniu swojej zmarłej babci na przedmieściach Budapesztu. Bence, jego 14-letni przyrodni brat, właśnie opuścił dom i szuka u niego schronienia.

KOERKORTER
DOG APARTMENT
reżyser: Priit Tender
zdjęcia: Ragnar Neljandi
Estonia, 2022, 14’

Zły los zesłał tancerza baletowego Siergieja do podmiejskiego kołchozu, gdzie toczy on swoje przyziemne walki z rutyną, domowymi zwierzętami i alkoholem.

АВИТАМИНОЗ
AVITAMINOSIS
reżyserka: Kateryna Ruzhyna
zdjęcia: Kateryna Ruzhyna
Ukraina, Czechy, 2023, 26’

Niekorzystna sytuacja na rynku pracy w czasie pandemii zmusza Katerynę do pracy w nieuczciwym call center, które sprzedaje swoim konsumentom witaminy obiecujące „magiczny” sukces. Chociaż pomogło jej to przetrwać finansowo, miesiące izolacji, irytujący klienci i powszechna frustracja doprowadziły ją do niedoboru witamin, tak zwanej awitaminozy.

Film jest podróżą do kruchości i poszukiwania uzdrowienia i miłości w coraz bardziej duszącym dla młodych pokoleń świecie.

FOX TOSSING
reżyser: Zénó Mira
Węgry, 2023, 7’48’’

W parku barokowego zamku odbywa się przyjęcie ogrodowe: krajobraz jest idylliczny, towarzystwo miłe, jedzenie arystokratyczne, a wszystko tradycyjne i wyrafinowane. W tym samym czasie w drugiej części ogrodu grzechoczą klatki, szeleszczą liny i skomlą lisy. Z początkowej sielanki film powoli przechodzi na inny poziom przyjemności i rozpoczyna się okrutna gra w „rzucanie lisem”, która staje się coraz bardziej krwawa i nieludzka.

DOUĂ VORBE, TREI MINCIUNI
TWO WORDS, THREE LIES
reżyser: Ioachim Stroe
zdjęcia: Andrei Butică
Rumunia, 2021, 20’

Zespół policjantów filmuje rekonstrukcję morderstwa. Głównym bohaterem jest jeden z dwóch oskarżonych. Stopniowo jednostka policji przechodzi przez wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w noc morderstwa. Sprawy zaczynają się robić podejrzane, gdy wchodzą do domu ofiary. Okazuje się, że zeznania oskarżonego różnią się od tego, co naprawdę się wydarzyło. To sprawia, że komisarz działa w bardzo wątpliwy sposób.


ELECTRA
reżyserka: Daria Kashcheeva
zdjęcia: Daria Kashcheeva
muzyka: Lucas Verreman
Czechy, Francja, Słowacja, 2023, 26’33’’

Electra zastanawia się nad swoimi 10. urodzinami, mieszając wspomnienia z marzeniami i ukrytymi fantazjami.
Czy nasza pamięć to tylko fikcja? A może mit?