W ramach 17. MFFK ŻUBROFFKA zapraszamy na pokaz

Już nigdy nie będzie tak samo – filmy z Ukrainy Zachodniej

8.12.2023, 18:00
Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 7
wstęp wolny

24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska rozpoczęła wojnę na pełną skalę z Ukrainą. Wszyscy chętni mężczyźni i kobiety wstępowali do Sił Zbrojnych i Obrony Terytorialnej, mobilizowano ruch ochotniczy, tworzono ośrodki pomocy uchodźcom. Właściwie każdy chciał zrobić jak najwięcej, aby pomóc w wygraniu tej wojny. Przygotowana przez ukraiński Festiwal Filmowy „Kino Susidiv” selekcja filmów prezentuje historie sfilmowane przez utalentowanych twórców z Użhorodu, Lwowa i Iwano-Frankowska. Opowiadają oni o tym, jak teraz żyje się na Ukrainie i na czym najbardziej zależy ludziom, którym świat powoli się wymyka…
Na stronie odbywającego się w Użhorodzie (w zachodniej Ukrainie) festiwalu można przeczytać: „W czasie wojny wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z wartości prawdziwego dobrosąsiedztwa – nie tylko na poziomie gospodarstw domowych, ale także na poziomie państw. Ci, którzy dzielą z tobą granicę, jednoczą się, aby nieść pomoc i walczyć ze wspólnym wrogiem, tak jakby granice nie istniały. Obecnie mamy tylko jeden obowiązek – pozostać człowiekiem i nie zostawiać nikogo na lodzie”.

Czasy są trudne i nie wiemy, kiedy to się zmieni. Wspólne, w jak najliczniejszym gronie oglądanie filmów naszych ukraińskich przyjaciół to też jakiś rodzaj wsparcia. Niech wiedzą, że o nich pamiętamy i interesuje nas, co mają do opowiedzenia o swoim obecnym świecie.

Kuratorka: Sasha Prokopenko
Goście: Sasha Prokopenko, Natalia Ilchuk

Program:
Maternité, Natalia Ilchuk, France, 2019, 17′
Omen of Wonder, Oleksandr Hoisan, Ukraine, 2021, 17’34”
Save me, Doctor!, Dmytro Hreshko, Ukraine, 2020, 19’
It Is Quiet Here, Olena Podolianko, Novruz Hikmet, Ukraine/Germany, 2022, 13’
Kharkiv Music Fest Did Happen, Vyacheslav Turyanytsya, Ukraine, 2022, 11’05”