16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
Białystok, 7-11 grudnia 2022

Organizacja festiwalu w czasie, gdy w Ukrainie trwa wojna, dramatyczna sytuacja uchodźców na granicy z Białorusią nie ma końca, a na świecie szaleje coraz większy kryzys, jest sporym wyzwaniem. To naturalne, że nasze myśli bywają zajęte czymś innym niż kino, filmy, selekcje konkursowe i że z coraz większą niepewnością patrzymy w przyszłość.
Jesteśmy jednak przekonani, że w chwili, gdy wiele rzeczy naprawdę nie zależy od nas, warto i trzeba robić to, co kochamy i umiemy najlepiej. ŻUBROFFKA jest przecież nie tylko festiwalem filmowym, ale także miejscem inspirujących spotkań, rozmów i refleksji, a kontaktów z otwartymi i życzliwymi ludźmi potrzebujemy teraz bardziej niż kiedykolwiek. Warto choć na krótko zapomnieć o troskach i tak jak żubry zgromadzić się w stado, bo wiadomo, że w stadzie łatwiej przetrwać nie tylko srogą zimę, ale także każdy trudny czas.
Uznaliśmy też, że najlepszą filozofią na obecne czasy będzie słowiańskie “JAKOŚ TO BĘDZIE”, które brytyjska BBC trafnie przełożyła na angielski jako “ya-kosh toe ben-jay”!

Do stworzenia głównego projektu graficznego tegorocznego festiwalu zaprosiliśmy wielokrotnie nagradzanego na całym świecie utalentowanego animatora Tomasza Popakula. Identyfikację wizualną w oparciu o jego koncepcję stworzyła graficzka Izabela Sroka.

Tomek, zainspirowany wierszem Carla Sandburga “Grass” (“Trawa”), twórczo rozwinął naszą ideę, pisząc o tym tak: Ten wiersz nie ma wydźwięku totalnie optymistycznego, jednak miałem wizję, że kiedyś, na zgliszczach czołgów wyrośnie mech, a wokół będą bawić się dzieci i żyć zwierzęta. I choć wydaje się to teraz niewyobrażalne, mroczny czas się skończy, a do głosu dojdą witalne siły wyobraźni i natury. Coś, co jest niezwyciężone i piękne, i co dodaje chyba nam wszystkim otuchy w ciężkich chwilach. Krajobraz puszczy jest też moim wspomnieniem z bycia wolontariuszem na granicy polsko-białoruskiej, gdzie natura była zarówno sceną ukojenia, jak i niebezpieczeństwa.
(Wiersz można znaleźć tutaj: https://tiny.pl/www3s)

 

Nie wiemy, czy w grudniu w Białymstoku będzie baśniowa zima i śnieg, które zachwycały niegdyś naszych gości, ale wiemy, że tym razem ŻUBROFFKA również spróbuje dać nam szansę na przeżycie czegoś wyjątkowego oraz że wspólnie jesteśmy w stanie wiele przetrwać i osiągnąć. Zapraszamy więc na kolejną, 16. już edycję naszego festiwalu oraz na Podlasie – do krainy żubrów i filmów!

Więcej informacji już wkrótce.