Zapraszamy na przegląd najnowszych produkcji znad Sekwany!

15. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

5-12 czerwca 2024
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł – normalny, 18 zł – specjalny bilet “rodzinny” (min. 3 osoby) w kasie kina i online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

15. edycja tego filmowego wydarzenia odbędzie się na początku czerwca w Warszawie i kilkunastu miastach w Polsce, m.in. Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Zamościu i Białymstoku. W programie, jak co roku, nie zabraknie filmów docenionych przez francuską Akademię Filmową, krytyków i widzów.

Jedną z najciekawszych propozycji jest wielki przebój francuskich kin, “Królestwo zwierząt” Thomasa Cailleya, którego bohaterowie (w jednej z głównych ról Romain Duris!) muszą zmierzyć się z epidemią mutacji genetycznych zmieniających ludzi w zwierzęta. Film zgromadził we Francji ponad milion widzów i otrzymał aż pięć Cezarów, w tym za najlepsze kostiumy, muzykę i efekty specjalne.

Po raz pierwszy widzowie przeglądu obejrzą dwa filmy animowane. “Mars Express. Świat, który nadejdzie” w reżyserii Jérémiego Perrina to dystopijna opowieść o detektywce i androidzie prowadzących śledztwo w sprawie zaginięcia studentki uwikłanej w niebezpieczną aferę. Natomiast “Wielka przygoda Niny” (reż. Alain Gagnol i Jean-Loup Felicioli) zabierze najmłodszych widzów w pełne emocji poszukiwania skarbu w towarzystwie pewnego rezolutnego jeża.

Wielbicielom Fanny Ardant polecamy komedię “Do usług szanownej pani”, w której pojawia się u boku (mówiącego po francusku!) Johna Malkovitcha. Z kolei Virginie Efirze w głośnym filmie Valérie Donzelli “Tylko my dwoje” (Cezar za najlepszy scenariusz adaptowany) towarzyszy diaboliczny Melvil Poupaud.

 

Szczegółowy harmonogram

5 czerwca 2024
18:00 – Królestwo zwierząt, 128′

6 czerwca 2024
18:15 – Tylko my dwoje, 105′

7 czerwca 2024
18:30 – Mars express. Świat, który nadejdzie, 83′

8 czerwca 2024
16:30 – Atalanta, 89′
18:15 – Do usług szanownej pani, 110′

9 czerwca 2024
12:00 – Wielka przygoda Niny, 82′
16:00 – Trzej muszkieterowie – Milady, 115′
18:15 – Ostatnie lato, 104′

10 czerwca 2024
18:30 – Dobry nauczyciel, 91′

11 czerwca 2024
18:30 – Amstaff, 93′

12 czerwca 2024
18:15 – Natura miłości, 109′

Więcej o filmach:

KRÓLESTWO ZWIERZĄT (Le règne animal)
Francja, Belgia 2023, 128 min
reż. Thomas Cailley
obsada: Romain Duris, Paul Kircher, Adèle Exarchopoulos

W niedalekiej przyszłości przez ludzką populację przetacza się epidemia niewyjaśnionych mutacji genetycznych. Za ich sprawą niektórzy ludzie zaczynają coraz bardziej upodabniać się swoim wyglądem i zachowaniem do zwierząt. Te obdarzone nadludzkimi umiejętnościami hybrydy uznawane są jednak za zagrożenie i izolowane w specjalnych ośrodkach.

2024: Cezary za Najlepsze zdjęcia, dźwięk, muzykę, kostiumy i efekty specjalne
2023: MFF w Karlowych Warach (Horizons)
MMF w Cannes (Un certain regard)

TYLKO MY DWOJE (L’Amour et les forêts)
Francja 2023, 105 min
reż. Valérie Donzelli
obsada: Virginie Efira, Melvil Poupaud, Dominique Reymond

Kiedy Blanche poznaje Grega, wydaje jej się, że trafiła na idealnego dla siebie mężczyznę. Jest nim oczarowana do tego stopnia, że gotowa jest dla niego zmienić swoje życie. Wkrótce, w związku ze zobowiązaniami zawodowymi Grega, para przenosi się do Lotaryngii i na świat przychodzi ich pierwsze dziecko. Sielankę zaburza jednak odkrycie kłamstwa Grega, które sprawia, że Blanche zaczyna mieć coraz większe wątpliwości.

2024: Cezar za Najlepszy scenariusz adaptowany: Audrey Diwan, Valérie Donzelli
2023: MFF w Cannes (Cannes Première)

MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE (Mars Express)
Francja 2023, 85 min
reż. Jérémie Périn
obsada: Léa Drucker, Mathieu Amalric, Daniel Njo Lobé

Rok 2200, prywatna detektywka Aline Ruby i pomagający jej android Carlos Rivera zostają wynajęci przez wpływowego biznesmena, aby wytropić niebezpiecznego hakera. Oboje trafiają na Marsa, gdzie wpadają na trop mrocznej zagadki, korupcji i zaginionej dziewczyny, która być może skrywa tajemnicę dotyczącą przyszłości sztucznej inteligencji.

2024: Cezary, nominacja: Najlepszy film animowany
2023: Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy (konkurs główny)
MMF w Cannes (Cinéma de la Plage)

ATALANTA (L’Atalante)
Francja 1934, 88 min
reż. Jean Vigo
obsada: Michel Simon, Dita Parlo, Jean Dasté

Młoda i piękna Juliette wychodzi za mąż za kapitana barki, Jeana. Opuszcza swoją rodzinną wioskę i dołącza do załogi statku. Dziewczyna z upływem czasu pomimo miłości do męża, staje się znudzona monotonnością życia na rzece i z wytęsknieniem oczekuje, aż dopłyną do Paryża. Tam wszystko się zmienia.

DO USŁUG SZANOWNEJ PANI (Complètement cramé)
Francja, Luksemburg 2023, 110 min
reż. Gilles Legardinier
obsada: John Malkovich, Fanny Ardant, Emilie Dequenne

Osiągnąwszy wiek, w którym niemal wszystkie bliskie mu osoby odeszły lub rozjechały się po świecie, Andrew Blake nie ma już nawet ochoty na żarty ze swoim kolegą z młodości, Richardem. Pod wpływem nagłego impulsu postanawia przekazać stery swojej firmy w ręce zaufanej asystentki i zatrudnić się w charakterze majordoma we Francji, w rodzinnym kraju swojej zmarłej żony.

WIELKA PRZYGODA NINY (Nina et le secret du hérisson)
Francja 2023, 77 min
reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli

Gdy tata 10-letniej Niny nagle traci pracę, dziewczynka stara się mu pomóc ze wszystkich sił. Wraz z sąsiadem Mehdim i rezolutnym jeżem rusza na podbój skarbu ukrytego w opuszczonej fabryce. Czy bohaterka dopnie swego?

2023: Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy (Séances Evénements)

TRZEJ MUSZKIETEROWIE – MILADY (Les Trois Mousquetaires – Milady)
Francja 2022, 115 min
reż. Martin Bourboulon
obsada: François Civil, Vincent Cassel, Romain Duris

Konstancja zostaje porwana na oczach d’Artagnana. Aby ją uratować, młody muszkieter musi połączyć siły z tajemniczą Milady de Winter. Tymczasem sytuacja w kraju jest coraz bardziej napięta, a kardynał Richelieu ma coraz silniejszy wpływ na króla. Gdy muszkieterowie docierają na linię frontu i są gotowi krzyżować szpady, mroczna tajemnica z przeszłości nieoczekiwanie burzy wszystkie stare sojusze.

OSTATNIE LATO ( L’été dernier)
Francja 2023, 104 min
reż. Catherine Breillat
obsada: Léa Drucker, Olivier Rabourdin, Samuel Kircher

Anne prowadzi stateczne, ustabilizowane życie. Odnosi sukcesy na polu zawodowym jako ceniona, błyskotliwa prawniczka. Niezbędny spokój odnajduje z kolei w paryskim domu, gdzie czeka na nią wierny mąż Pierre oraz dwie córki. Niespodziewane pojawienie się siedemnastoletniego Theo, syna Pierre’a z poprzedniego małżeństwa burzy tę równowagę i budzi w Anne uczucia, o jakie sama nie mogłaby się podejrzewać.

2024: Cezary, nominacje: Najlepsza adaptacja i reżyseria Catherine Breillat), Najlepsza aktorka (Léa Drucker), Najbardziej obiecujący aktor (Samuel Kircher)
2023: MMF w Cannes (Konkurs główny)

DOBRY NAUCZYCIEL (Pas de vagues)
Francja 2023, 91 min
reż. Teddy Lussi-Modeste
obsada: François Civil, Shaïn Boumedine, Mallory Wanecque

Julien, młody nauczyciel, zostaje niesłusznie oskarżony o molestowanie przez swoją uczennicę. Stopniowo sytuacja wymyka się spod kontroli: zarzuty rozprzestrzeniają się, szkołę ogarnia chaos, a nauczyciel musi walczyć o oczyszczenie swojego imienia.

AMSTAFF (Chien de la casse)
Francja 2022, 93 min
reż. Jean-Baptiste Durand
obsada: Anthony Bajon, Raphaël Quenard, Galatea Bellugi

Dog i Mirales to przyjaciele z dzieciństwa. Mieszkają w miasteczku na południu Francji i przez większą część dnia włóczą się po ulicach. Jedną z ulubionych rozrywek Miralesa jest dokuczanie Dogowi, które ten przyjmuje ze stoickim spokojem. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy do miasteczka przyjeżdża Elsa, z którą wiąże się Dog. Zazdrosny Mirales musi zerwać ze swoją przeszłością, aby móc się rozwijać i znaleźć sobie miejsce w życiu.

2024: Cezary: Najlepszy debiut filmowy (Jean-Baptiste Durand) i dla Najbardziej obiecującego aktora: (Raphaël Quenard).

NATURA MIŁOŚCI (Simple comme Sylvain)
Kanada, Francja 2023, 110 min
reż. Monia Chokri
obsada: Magalie Lépine Blondeau, Pierre-Yves Cardinal, Francis-William Rhéaume

Zgodne i stabilne małżeństwo 40-letniej Sophie z Xavierem trwa już dziesięć lat. Sytuacja zmienia się, gdy decydują się na remont domu, przy okazji którego Sophie spotyka Sylvaina. Wybucha między nimi gwałtowne, pełne pasji uczucie. Przeciwieństwa się przyciągają, ale czy tak różne od siebie osoby wytrzymają ze sobą? Jak rozwinie się relacja fachowca z robotniczej rodziny i naukowczyni zajmującej się filozofią?

2024: Cezar Najlepszy film zagraniczny
2023: MMF w Cannes (Un certain regard)

Organizatorami Przeglądu Nowego Kina Francuskiego są Instytut Francuski w Polsce, Gutek Film i Unifrance.

Więcej informacji na stronie: www.pnkf.institutfrancais.pl