W ramach 17. MFFK ŻUBROFFKA zapraszamy na pokaz konkursowy

DOKUMENT.PL zestaw II (79′, 16+)

8 grudnia 2023, godz. 20:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

9 grudnia 2023, godz. 15:45
Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
wstęp wolny

Dokument.pl – konkurs na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny – skierowany do twórców polskich

 

MUSIC OF SONNY
reżyserki: Klementyna Margolis, Anna Sałacińska
zdjęcia: Andrzej Woźniakiewicz
Polska, 2022, 8’

Animacja z elementami filmu dokumentalnego, opowiadająca o zawieszonych w czasie i miejscu bohaterach, których zastajemy przy powtarzalnej pracy w fabryce płyt CD. Przyglądanie się linii produkcyjnej jest pretekstem do poszukiwań sensu, celu i czasu w systemie.

POLE
THE FIELD
reżyser: Tomasz Grzymała
zdjęcia: Tomasz Grzymała
muzyka: Oliwia Radomska
Polska, 2022, 17’

Leśnik mieszkający samotnie na odludziu w północnej Polsce zna w swojej puszczy każdy kamień, zauważa każdą anomalię. Na podstawie wieloletniej, wnikliwej obserwacji natury odkrywa działanie nieznanej siły fizycznej. Poddaje ją pomiarom i obserwacji za pomocą skonstruowanych przez siebie przyrządów. Przez ponad 20 lat tworzy i konsekwentnie rozbudowuje własną dziedzinę fizyki. Wyjaśnienie tajemnicy wydaje się być w zasięgu ręki, ale ostatecznie każda odpowiedź rodzi dziesiątki nowych pytań.

WODA ŚWIĘCONA
HOLY WATER
reżyser: Andrei Kutsila
zdjęcia: Vyacheslav Tsvetkov
Polska, 2023, 19’

Do ataku Rosji na Ukrainę pozostało 36 dni. W jednej z sypialnianych dzielnic Kijowa po raz kolejny obchodzone jest święto Chrztu Pańskiego. W pobliskim jeziorku wyrąbano przerębel. Na brzegu słychać bicie dzwonów cerkiewnych. Ludzie rozbierają się i stają w kolejce…
Krótkometrażowy film obserwacyjny. Bliskie plany ludzi w różnym wieku, galeria nagich ciał i krótkie dialogi opowiadają o kruchości życia, sprzecznościach ludzkiej wiary i radości trwania.

GARSTKA ZIEMI
HANDFUL OF DIRT
reżyserka: Izabela Daria Zubrycka
zdjęcia: Stefan Żółtowski
Polska, 2023, 13’

Halina jest jedną z ostatnich śpiewaczek pogrzebowych na Podlasiu. Jej syn Andrzej jest grabarzem. Razem przeprowadzili tysiące osób na drugą stronę. On kopał, ona śpiewała.

SEN WUJKA VAHO
UNCLE VAKHO’S DREAM
reżyserka: Joanna Rój
zdjęcia: Sandro Wysocki
Polska, 2022, 22’

W opuszczonej wiosce położonej w wysokich górach Kazbegi mieszka starszy człowiek, Vakho. Mężczyzna wiedzie skromny żywot, a jego jedynymi towarzyszami są kozy, których wypasanie stało się codziennym rytuałem. Prześladuje go wspomnienie proroczego snu zapowiadającego tragiczne wydarzenia, za które bohater karze się odosobnieniem. Vakho dzieli się w filmie swoimi przemyśleniami, które pojawiły się na przestrzeni prawie 50 lat izolacji od świata zewnętrznego.